• Zdravie a životný štýl
  • 19.05.2018 15:00

Bratislava si opäť uctila bývalého amerického prezidenta Wilsona – viete, kde má bustu?

0 0
Americký veľvyslanec Adam Sterling a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
Zdroj: TASR

Jedným zo symbolov slovensko-amerického priateľstva je odkaz 28. prezidenta Spojených štátov amerických Woodrowa Wilsona. Vo svojom príhovore pri piatkovom odhalení Wilsonovej busty v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR to povedal slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

 „Jeho mierové vízie, podpora slobodného obchodu a otvorená diplomacia založená na rovnocennom postoji ku všetkým národom bez ohľadu na ich veľkosť prispeli ku vzniku nezávislého a demokratického Československa," priblížil Lajčák. Jeho prínos zhrnul v troch bodoch - podľa neho bol Wilson vizionár, mierotvorca a priateľ Československa. „Rozhodujúcu úlohu na ceste za samostatným štátom Čechov a Slovákov bezpochyby zohrali aj priateľské väzby medzi Woodrowom Wilsonom a Tomášom Garrigueom Masarykom," myslí si Lajčák. Pri tejto príležitosti pripomenul odkaz Masaryka americkému národu: „Nezabudnite, že nás spájajú rovnaké hodnoty a princípy. Nezabudnite na nás a my na vás nikdy nezabudneme." Podľa Lajčáka je odhalenie busty potvrdením Masarykových slov. „Ani po 100 rokoch sme my v Bratislave nezabudli," poznamenal minister.
 „Wilson bol presvedčený, že Atlantický oceán nepredstavuje žiadnu prekážku. Podľa neho a lídrov, ktorí po ňom nasledovali, Atlantik spájal národy so spoločnými hodnotami do civilizácie, ktorú dnes nazývame Západ," pripomenul americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling. Poznamenal tiež, že Slovensko je aj po 100 rokoch cenený spojenec a partner Spojených štátov amerických.

Busta Wilsona je už jeho treťou spomienkou na tohto amerického prezidenta v Bratislave. Je po ňom pomenovaná ulica v Starom meste a na Pálffyho paláci je umiestnená jeho pamätná plaketa. Samotná Bratislava sa pred 100 rokmi takmer premenovala na slobodné Wilsonovo mesto. Odhalenie busty je súčasťou podujatí pripomínajúcich 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, ako aj 25. výročia samostatnej Slovenskej republiky.

(TASR, foto: TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.