• Zdravie a životný štýl
  • 10.05.2018 14:00

Zaujímavý prieskum: Kde dovolenkujú Slováci a do ktorej krajiny najčastejšie cestujú za oddychom obyvatelia Bratislavského kraja?

0 0
Bratislavské letisko: kam najviac lietame? - letisko2

Letná dovolenková sezóna klope na dvere a cestovné kancelárie už ponúkajú záujemcom najnovšie dovolenkové hity. Kam to bude tento rok a kde to bolo minulý rok? Po roku sme s Market Locatorom opäť pozreli ako sa zmenili reálne cestovateľské návyky Slovákov, ale zisťovali sme, ktoré krajiny sú najčastejšími dovolenkovými destináciami pre obyvateľov Bratislavského kraja.

Novým impulzom na objavovanie cestovateľského ducha v každom z nás je rozmach nízko nákladových aeroliniek a dostupnosť jednoduchých internetových aplikácií na vybavenie ubytovania, leteniek a ďalších súvisiacich vecí, ktorými si pohodlne naplánujeme dovolenku z domu. Fenomén menom Ryanair, Wizzair, booking.com, Airbnb.com a mnohé ďalšie z nás postupne robia „self-made“ cestovateľov, ktorí nepotrebujú sprostredkovateľa a nedostávajú sa do štatistík našich ani zahraničných cestovných kancelárií. Presne pred rokom sme po prvý krát zreálnili pohľad kam Slováci za uplynulý rok najčastejšie vycestovali a aké dlhé pobyty preferujú. Tento rok sa obzrieme dozadu opäť a porovnáme si ako sa zmenili naše turistické preferencie.
Pomôžu nám tzv. Big data a populačná analytika z mobilných telefónov. Riešenie Market Lokator ponúka reálny a hlavne dynamický pohľad na cestovateľské zvyklosti obyvateľov Slovenska, ktorí vycestovali do zahraničia. Je to pohľad na roamingové zvyklosti anonymizovanej vzorky viac ako 2,9 mil. Slovákov.

Do ktorých kútov sveta smerujú túlavé nohy Slovákov?

Začneme širším pohľadom na obľúbenosť jednotlivých častí sveta slovenskými cestovateľmi. Ako príklad si môžeme zobrať uplynulú letnú 2017 aj zimnú sezónu 2018, v grafe sú znázornené sumárne štatistiky obľúbenosti jednotlivých častí sveta za obdobie 05/2017 – 04/2018.

Zdroj: Market Locator

​Po očakávaných prvých dvoch priečkach, ktoré získala Európa, tretiu priečku obsadili krajiny blízkeho východu, kde najviac zabodovalo Turecko a Spojené Arabské Emiráty s mestom Dubaj.

Tento rok máme jedinečnú príležitosť porovnať si tieto údaje s predchádzajúcim obdobím 05/2016 - 04/2017 a môžeme vidieť zaujímavé zmeny preferencií. Nezanedbateľné percento turistov presunulo svoje dovolenky zo strednej a východnej Európy do západnej Európy ako aj na blízky východ.

Zdroj: Market Locator

Ktoré krajiny sú najnavštevovanejšie?

Preostrime teraz z jednotlivých regiónov na konkrétne krajiny, kde Slováci prežili svoju veľkú dovolenku. Pre tento účel sme si vybrali pobyty dlhšie ako 7 dní  a kratšie ako 1 mesiac. Podľa očakávaní sú to naše susedné krajiny nasledované krajinami s veľkými pracovnými príležitosťami a dovolenkové destinácie.

Zdroj: Market Locator

Jednodňové výlety sú najobľúbenejšie

Na záver si prostredníctvom Big Data ukážeme agregovaný pohľad na jednotlivé typy výletov našincov do zahraničia. Market Locator umožňuje spresniť najčastejší účel zahraničných pobytov napríklad podľa ročného obdobia, dĺžky pobytu, destinácie a ďalších parametrov a výsledné podiely znázorňuje nasledujúci graf, opäť za obdobie 05/2017 – 04/2018.

Zdroj: Market Locator

​Bratislavské noviny pochopiteľne zaujímalo aj to, kam do zahraničia najčastejšie cestujú obyvatelia Bratislavského kraja. V rebríčku TOP 10 krajín sa na prvom mieste umiestnilo Rakúsko. Graf vznikol počas obdobia  od mája 2017 do apríla /2018 a boli do neho zarátané jedine pobyty dlhšie ako 7 dní a kratšie než  mesiac.

Zdroj: Market Locator

​Pochopiteteľne, že na prvých troch miestach sú naši najbližší susedia - Rakúsko, Česko a Maďarsko, potom krajiny, v ktorých je aj more, teda Chorvátsko a Taliansko a až na šiestom mieste je neďaleké Poľsko.

(ts, ars, ilustračné foto: abn) 


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.