• Zdravie a životný štýl
  • 16.03.2018 20:39

FOTO: Postavme sa za slušné Slovensko: Námestie SNP bolo opäť preplnené, ľudí prišlo viac ako minulý týždeň

0 0
2. protest Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí SNP
Zdroj: TASR

Na Námestí SNP sa dnes podvečer zišli desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko spoločne žiadali predčasné voľby na Slovensku a dôkladné vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Organizátori odhadli, že demonštrácie sa zúčastnilo približne 65.000 protestujúcich, minulý piatok ich do centra prišlo okolo 50.000.

Ľudia na zhromaždení opakovane skandovali heslá ako „Dosť bolo Smeru“ či „Predčasné voľby“ a opäť štrngali kľúčmi. Viacerí držali v rukách transparenty s nápismi, ktoré vyzývali k spravodlivosti a slušnosti v krajine či k odchodu súčasnej vlády. Zhromaždenia mali podľa organizátorov v desiatkach miest na Slovensku i v zahraničí opäť pripomenúť, že je legitímnou požiadavkou občanov, aby žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom a kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin. 

FOTOGALÉRIA:

Demonštrácia Postavme sa za slušné Slovensko v Bratislave 16. marca 2018

​„To, čo sa v tento štvrtok stalo, považujeme len za výmenu figúrok. Robert Fico sám povedal, že nikam nejde. Požiadavka dnešného zhromaždenia je preto vytvorenie novej dôveryhodnej vlády, ktorá by mala vzísť z predčasných volieb,“ povedal jeden z organizátorov zhromaždenia Peter Nagy.

Na pódiu vystúpili viacerí hudobníci i známi slovenskí herci, ktorí prišli ľudí povzbudiť. Herec Juraj Kemka povedal, že spoločnosť nepotrebuje od súčasnej vlády „kozmetické úpravy", chce slušnú krajinu. Bývalý dlhoročný parlamentný poslanec František Mikloško vyhlásil, že revolúciu, ktorú začali rodičia, musia teraz dokončiť ich deti. „V týchto dňoch sa zrodil generačný výkrik a ideál. Marec 2018 si navždy zapamätáme, bude strašiť tých, čo chcú zneužiť svoju moc,“ skonštatoval. Slovensko musí podľa jeho slov zostať krajinou slobodných ľudí. Podľa herca Lukáša Latináka sa stále nevyriešila ani vražda novinára a ani kauzy, na ktoré upozornil. „Oni naťahujú čas a potrebujú nejaké dva roky na to, aby upratali za sebou. Je mi z toho smutno, ale to čo vidíme dnes na námestí, nám dáva nádej,“ uviedol.

Demonštrácie mali pokojný a nerušený priebeh „výnimkou bol iba prípad vodiča, ktorý s nákladným autom zastavil pred hlavným vchodom Úradu vlády SR. „Tu sa následne pokúsil vysypať hnoj z korby motorového vozidla na pietne miesto pred hlavnou bránou nádvoria úradu vlády,“ opísala incident policajná hovorkyňa Veronika Slamková.

Po oficiálnom skončení zhromaždenia sa niekoľko desiatok ľudí presunulo pred úrad vlády, kde skandovali heslá, ukladali transparenty pred hlavnú bránu či zapaľovali sviečky. Zatiaľ nie je jasné, či sa zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko uskutočnia aj na budúci týždeň. Organizátori budú o ďalších krokoch informovať.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.