V štúdiu L+S sa začal Festival českého divadla - koho všetkého na ňom uvidíte?

7.11.2017

Zdroj: zdjc

Páčil sa vám článok?

Tradičné jesenné podujatie v bratislavskom Štúdiu L+S Festival českého divadla otvorili v pondelok (6.11.) výstavou kresleného humoru Jiřího Slívu, ktorá potrvá do konca novembra.

Rada som prevzala záštitu nad festivalom. Je potvrdením, že vzťahy našich krajín po rozdelení republiky sú pevné a intenzívne najmä v kultúre. Festival je ozdobou kultúrnej jesene v Bratislave. So Slívom mám spoločnú vysokú školu ekonomickú a teraz som sa presvedčila, že je aj výtvarník, grafik a básnik," na slávnostnom otvorení festivalu povedala veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Livia Klausová. Výtvarník nielen ju presvedčil, že je aj hudobník a textár, keď hrou na gitare a spevom s Petrom Lipom zabávali účastníkov výstavy improvizovaným hudobným vystúpením. Súčasťou otvorenia bola prezentácia Slívovej novej knihy Nonsens? Nesmysl! z vydavateľstva Slovart. Tá obsahuje oveľa viac vtipných obrazov ako na výstave. Mnohé sú s kultúrnou tematikou: Gastro Jazz, Tangora, 28 Shades of Kafka, Posteinstein, Sax Flower, Insect Trio, Be Bop, Kiwi Pedia, Tango Antarctico, Tango Kafkaesco, Kosher Blues či Old Czech Jazz, kde v historických kostýmoch muzicírujú John Hus, John Amos Komenský a Charles IV.

  „Jiří Slíva je český výtvarník, s ktorým spolupracujeme dlhé roky. Toto je jeho šiesta kniha v našom vydavateľstve. Jej obsah opäť potvrdzuje, že život má aj vtipnú a peknú poetickú stránku," konštatoval riaditeľ Slovartu Juraj Heger. Výtvarník pripomenul, že na Slovensko chodí rád, pretože tu má len pozitívne kontakty. Tiež, že kniha vyšla na počesť stého výročia umeleckého spolku Holar, ktorého je členom a k 101. výročiu dadaizmu, ktorý obdivuje. „Robiť vtipnú výstavu v predvečer stého výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie je odvážne. Ale nedávno som otváral výstavu v Plzni vo Sviatok všetkých svätých. Hnutie dadaizmu vymyslel Lenin, ktorý na otázky odpovedal da da," rozosmial divákov 70-ročný Slíva. V programe 24. ročníka festivalu sa predstavia Divadlo Járy Cimrmana, Švandovo divadlo, Ungelt, La Fabrika a ďalšie české divadlá s celou plejádou hercov, akými sú Zdeněk Svěrák, Zlata Adamovská, Simona Stašová, Bolek a Vladimír Polívkovci, Petr Štěpánek, Jakub a David Prachařovci, Michal Dlouhý a ďalší.

Program:

7.11.2017 / 19:00
Divadlo Járy Cimrmana: Lijavec

8.11.2017, 19:00
Divadlo Ungelt: Vzpomínky zústanou

9.11.2017, 19:00
La Fabrika: Život s krajtou

12.11.2017, 19:00
Agentúra Harlekýn: Skleněný zvěřinec

13.11.2017, 19:00
Švandovo divadlo: Kto je tady ředitel? 

22.11.2017, 19:00
Divadlo Bolka Polívky: Šašek a syn

(TASR, foto: zdjc)

Páčil sa vám článok?