Na Kramároch veselo fajčí aj personál

17.2.2010
0
Páčil sa vám článok?

Načo sú nám zákony, ktoré nič neriešia? Hovorím o zákone, ktorý je platný, ale akoby neexistoval. Zákon v prospech nefajčiarov.

Majitelia reštaurácii nechcú riskovať živnosť, a tak ich pracovníci, ako aj hostia vyjdú si na ulicu, aby si doplnili organizmus drogou. Pokiaľ ľudia, ktorí prechádzajú popri, zatajujú dych, oni si vojdú do nezafajčených priestorov. Alebo na zastávkach MHD. Skúste upozorniť fajčiara, že tu sa nefajčí a musíte rátať s poučením, že on na zastávke nefajčí, v horšom prípade s vulgarizmami. Iba niektorí poodídu trochu ďalej.

No a čo je absolútne absurdné, fajčí sa vo vchodoch do zdravotníckych zariadení, priamo pod oznamom, že v celej budove je prísny zákaz fajčenia. A aby to správcovia budov aj konkretizovali, tak presne pod tento zákaz umiestnia kôš pre ohorky. A ty, čo ideš do zdravotníckeho zariadenia, aby ti zreparovali zdravie, vidíš tých, od ktorých očakávaš pomoc - zdravotnícky personál - na „zakázaných“ miestach veselo fajčiť. Samozrejme, že to je výzva, aby si aj pacienti zapálili svoje milované cigaretky. Neveríte? Choďte sa presvedčiť na Kramáre.

Myslím si, že práve tu by mali správcovia budov dbať na precízne dodržiavanie zákona. Veď práve na následky fajčenia vo svete najviac zomiera ľudí. A ešte jedna inštitúcia by mala dohliadať na dodržiavanie zákona. Polícia. Keby sa ona zamerala práve na tieto miesta a udelila by zopár pokút, bolo by to poučením pre ostatných. Lebo darmo, pokiaľ to fajčiari nepocítia vo svojich peňaženkách, budú nepoučiteľní.

Tereza Borkovičová, Bratislava
LIST ČITATEĽA
Páčil sa vám článok?