Rekonštrukcia Zimného štadióna vraj napreduje

24.6.2009
0
Páčil sa vám článok?

Rekonštrukcia Zimného štadióna Ondreja Nepelu v bratislavskom Novom Meste za takmer 63 mil. € pokračuje podľa plánu, práce sú oproti harmonogramu v miernom predstihu. Práve na tomto štadióne by sa mali konať Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v roku 2011.

Momentálne sme v malom časovom predstihu, je tu istá časová rezerva. Možno to bude aj dokončené v predstihu, to ale nechcem predbiehať," povedal dnes na stretnutí primátor mesta Andrej Ďurkovský. Na otázku, či sa teda štadión podarí zrekonštruovať do hokejového šampionátu, odpovedal kladne.

"Jednoznačne, budeme pripravení na majstrovstvá sveta," konštatoval. Za "obrovský krok dopredu" pritom označil fakt, že sa s rekonštrukciou štadióna začalo. Zároveň by podľa neho bolo príjemným ukončením rekonštrukcie víťazstvo slovenskej reprezentácie o dva roky na šampionáte. "Ale o to sa musia postarať hokejisti," doplnil primátor.

V súčasnosti prebiehajú na zimnom štadióne búracie práce, rozobrať a zbúrať by sa podľa odhadov malo okolo 80 percent budovy. Odstránená je už napríklad strecha štadióna, čo podľa riaditeľa dodávateľskej spoločnosti Ingsteel, s.r.o. Antona Bezáka patrilo k najkomplikovanejším prácam. Počas búracích prác zmizlo aj približne 4-tisíc ton izolácie, oceľová konštrukcia hlavnej haly, potrubia či staré a nepotrebné inžinierske siete.

Stavbári odstránili taktiež 158 ton betónu a 2525 tehál. Stavebný odpad odvážajú na skládku do Rače a do Podunajských Biskupíc, nebezpečný azbest na špecializovanú skládku v Zohore. "Na budúci týždeň by sa malo začať so stavebnými prácami," povedal primátor. Na prelome júla a augusta by už mali pracovať na oceľových konštrukciách a podzemných stenách, montovať stĺpy a nosníky. V septembri je naplánovaná stavba strechy.

Najstaršiu striekanú ľadovú plochu v Bratislave uviedli do prevádzky v roku 1871. Prvé bratislavské klzisko s umelým ľadom sa na dnešnej Trnavskej ceste začalo budovať 28. októbra 1939. Do prevádzky ho uviedli pred Vianocami 1940, prvé oficiálne hokejové stretnutie sa odohralo 21. decembra 1940.

Klzisko však nebolo kryté a sektor pre divákov okolo mantinelov ponúkal len 300 miest pre fanúšikov hokeja. Prvé tribúny pribudli v rokoch 1948-49, čím sa zvýšila kapacita na 11-tisíc divákov. Zastrešenie štadióna sa datuje do roku 1958 pri príležitosti Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní. Posledná väčšia rekonštrukcia štadióna bola v rokoch 1989-92 v súvislosti s MS v ľadovom hokeji 1992 v Prahe a Bratislave.

S rekonštrukciou štadióna pre hokejový šampionát začalo mesto 23. apríla. Ukončenie rekonštrukčných prác na stavbe zimného štadióna sa predpokladá koncom novembra 2010, tréningové haly a podzemné parkovisko by mali byť hotové 28. februára 2011.

(sita)
FOTO - SITA

Páčil sa vám článok?