V Karlovej Vsi otvorili univerzitnú lodenicu

21.5.2009
0
Páčil sa vám článok?

Pri Karloveskom ramene pri brehu Dunaja v bratislavskej Karlovej Vsi dnes slávnostne otvorili novú lodenicu za takmer 1,33 mil. €. Stojí na mieste, kde v minulosti fungovala viac ako 60-ročná drevená lodenica Filozofickej fakulty UK.

Moderná lodenica je univerzitná, to znamená, že v prvom rade bude slúžiť študentom Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Rektor UK František Gahér však ubezpečil, že lodenica bude k dispozícii aj iným študentom, športovým klubom a aj verejnosti. Tá si však na využívanie nových priestorov bude musieť na rozdiel od študentov ešte počkať.

"Podmienky ešte nie sú finalizované a definitívne. Pripravíme ale cenník a zverejníme možnosti. Predpokladám, že pre verejnosť by mohla byť lodenica otvorená v júli," povedal Gahér.

V objekte je ubytovňa s kapacitou okolo 30 miest, wellness centrum, fitnes, bar a lodný hangár pre viac ako 300 lodí. Podľa rektora však bude potrebné lodenicu ešte dovybaviť, už teraz však zodpovedá 21. storočiu.

"Je to moderné dielo, ktoré chytí za srdce aj vodákov. Úspechy vo vodáckom športe si takéto priestory zaslúžia," myslí si minister školstva Ján Mikolaj. Podľa rektora je postavenie lodenice jedna vec, jej prevádzkovanie však vec druhá. Univerzita preto rozmýšľa nad viaczdrojovým financovaním, napríklad z príjmov z prenájmov, od klubov, ktoré tu budú pôsobiť či z peňazí od verejnosti. Ubytovanie v lodenici bude komerčné.

Gahér zároveň verí, že táto lokalita sa bude aj naďalej rozvíjať týmto smerom. Snahou univerzity je vybudovanie moderného, príjemného centra vhodného pre rekreáciu a šport. "Okolo 300 lodí máme ešte stále v náhradných priestoroch. Okrem lodenice filozofickej fakulty zanikli ďalšie dve veľké lodenice, čiže šlepy," vysvetlil Gahér.

Prianím univerzity je vybudovať minimálne ešte jednu lodenicu. "Je tu jedinečný prístup k vode, k Dunaju. Aj keby sa tu postavilo desať veľkých lodeníc, stále by to bolo málo," konštatoval Gahér.

Rektor zároveň "fandí" projektu mestskej časti Karlova Ves, ktorá plánuje vybudovať obecnú lodenicu. Miestni poslanci v tejto súvislosti v apríli rozhodli o výberovom konaní na investora. Okrem lodenice by tu mala pribudnúť aj relaxačno-oddychová infraštruktúra či ihriská. Zmluva s investorom by mala byť podpísaná do konca tohto roka.

Zatiaľ nie je známe, kedy bude lodenica postavená. Pôvodný zámer mestskej časti bol, aby bola verejnosti k dispozícii do októbra budúceho roka, respektíve do konca súčasného volebného obdobia. Výberové konanie však celý plán predĺži. Ak sa lodenicu nepodarí postaviť podľa plánu, mnohí poslanci to budú údajne považovať za neúspech.

(sita)

Páčil sa vám článok?