Márne protesty obyvateľov z Haburskej ulice

3.10.2006
Páčil sa vám článok?

Obyvatelia Haburskej ulice na ružinovskom sídlisku Štrkovec protestujú proti plánovanej výstavbe dvoch obytných domov na tej istej ulici. Ich boj je však márny - vyjadrenia príslušných orgánov k stavbe sú kladné.

Ako sa uvádza v liste, ktorý nám zaslali obyvatelia Haburskej ulice, dva šesťpodlažné obytné domy majú vyrásť na mieste, kde je dnes malý parčík s vysadenými kríkmi a takmer dvadsiatimi stromami. Petícia občanov proti tejto výstavbe z roku 2003 nenašla u kompetentných ohlas, preto sa obrátili aj na našu redakciu. Argumentujú, že stavba zhorší životné prostredie v lokalite, poukazujú na neúnosné dopravné zaťaženie a nedostatok parkovacích miest. „Už teraz je situácia s parkovaním áut v tejto oblasti kritická, a čo bude potom, keď sa byty obsadia a pribudnú tu ďalšie desiatky áut?“ kladú si otázku pisatelia listu, podľa ktorých je „priam neľudské“ vziať starším ľuďom, ktorí tu žijú, doslova niekoľko štvorcových metrov parčíka. Pozastavili sa nad tým, že Miestny úrad Bratislava - Ružinov už vydal pre túto stavbu územné rozhodnutie a odbor životného prostredia výstavbu schválil.

Ako sme pri preverovaní zistili na ružinovskom miestnom úrade, územné rozhodnutie bolo vydané po kladnom prerokovaní projektovej dokumentácie príslušnými orgánmi štátnej správy a samosprávy. Investičným zámerom sa zaoberalo ministerstvo životného prostredia, ktoré rozhodlo, že stavba sa nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Hlavné mesto vydalo záväzné stanovisko, v ktorom súhlasí s umiestnením stavby. Z hľadiska predpisov na ochranu zdravia ľudí projektovú dokumentáciu posúdil štátny okresný hygienik, ktorého posudok bol taktiež kladný. Takisto kladné bolo aj vyjadrenie odboru životného prostredia dnes už bývalého Okresného úradu Bratislava II. Z hľadiska riešenia statickej a dynamickej dopravy návrh posúdil okresný dopravný inšpektorát - opäť s kladným výsledkom. Zámer neodporuje ani platnému územnému plánu: inkriminované územie je v ňom dokonca priamo definované na funkciu „viacpodlažná bytová výstavba“. Skrátka, pripravovanej výstavbe nič nestojí v ceste. Každé „zahusťovanie“ existujúcej zástavby je medzi starousadlíkmi nepopulárne a snažia sa proti nemu bojovať. V tomto prípade však podľa všetkého márne.

Páčil sa vám článok?