Námestie dokončia v máji budúceho roku

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Výstavba na novom námestí v centrálnej časti Karlovej Vsi, ktorému dominuje Kostol sv. Františka z Assisi, finišuje. Okrem nového námestia vznikli aj tri nové ulice - Spiesova, Čárskeho a Čavojského.

V Karlovej Vsi - stred by do konca roka mal byť dokončený a odovzdaný polkruhový polyfunkčný dom, ktorý sa vďaka svojmu charakteristickému tvaru stal dobrým orientačným bodom. V tejto budove budú aj nové priestory miestneho úradu mestskej časti Bratislava - Karlova Ves, ktorý stále sídli v prenajatých priestoroch na Karloveskej ulici. Na výstavbu čaká ešte objekt na juhozápadnom cípe tohto územia. Ako sme už informovali, pôjde o polyfunkčný objekt určený na bývanie a administratívu. „Plánujeme dokončiť povrchové časti celého námestia, čím by sa do konca mája budúceho roku výstavba Námestia sv. Františka dokončila,“ povedal starosta Karlovej Vsi Bystrík Hollý.

Dominantou priestoru zostáva nový kostol. Symbolické kľúče od tohto unikátneho architektonického diela pred dvoma rokmi odovzdal autor projektu Justus Dahinden arcibiskupovi Jánovi Sokolovi. Kostol je súčasťou väčšieho areálu, ktorý spravuje Rehoľa bratov konventuálov - minoritov na Slovensku. V areáli sa okrem kostola nachádza kláštor s priestormi fary a seminára. Niektoré médiá svojho času komentovali umiestnenie kostola ako nešťastné, a to najmä kvôli súčasnému stavebnému ruchu v jeho najbližšom okolí. Po dokončení stavebných prác však bude kostol súčasťou centrálneho priestoru spolu s polyfunkčným obytným súborom Karlova Ves - stred, do ktorého postupne pribudnú námestie s fontánou, obytné a administratívne priestory a podzemné garáže. Podľa vyjadrenia starostu B. Hollého má areál minoritov veľký význam už v súčasnosti. „Pôsobenie minoritov je podporované laickým apoštolátom, aktivitami dobrovoľníkov, občanov. Rehoľa minoritov má pozitívny vplyv na šírenie kresťanského učenia medzi mládežou,“ uviedol.

V tejto súvislosti stojí za zmienku, že Kostol sv. Františka z Assisi v Karlovej Vsi sa zaradil medzi unikátne architektonické diela už aj v praxi. Prívlastok unikátny si získal začlenením do publikácie svetových skvostov architektúry Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture, ktorá ponúka ucelený prehľad svetovej architektúry začiatku 21. storočia. V tejto pozoruhodnej publikácii sa nachádzajú aj ďalšie štyri slovenské stavby a celkovo združuje 1050 stavieb z celého sveta.

Páčil sa vám článok?