VIDEO: Pozrite si v niekoľkých sekundách ako sa stavala Klingerka - najvyššia obytná budova v Bratislave

4.2.2022

Zdroj: JTRE

Páčil sa vám článok?

Takmer trojročný proces výstavby novej rezidenčnej budovy v Bratislave a to 116-metrov vysokej Klingerky má už právoplatné kolaudačné rozhodnutie. Blíži sa tak odovzdávanie bytov novým majiteľom a spolu s nimi ožije aj priľahlý park s detským ihriskom, lavičkami a množstvom zelene. Do územia bývalej továrne na výrobu juty sa tak vracia život.

Výstavba 116 metrov vysokej Klingerky sa začala v marci 2019 vŕtaním pilót, následne armovaním a betonážou dva metre hrubej základovej dosky. Vzhľadom na technické požiadavky a konštrukčné nároky je Klingerka v mnohých ohľadoch jedinečná. „Kolegovia museli často vyvinúť a s dodávateľmi na mieru vyrobiť úplne nové produkty. Tieto prototypy sme použili po otestovaní po prvý raz práve na najvyššej obytnej budove na Slovensku,“ vysvetľuje projektový manažér JTRE Peter Medľa.

Priebeh výstavby Klingerky bol zachytený aj prostredníctvom unikátneho časozberného videa: 

Po ukončení prác na suteréne a garážovom dome napredovali práce od tretieho poschodia v tempe jedno poschodie za desať dní. „Strechu nad 35.poschodím sme dobetónovali v novembri 2020 a na kolaudáciu sme stavbu pripravili do septembra 2021. Na parametre tejto stavby je to veľmi dobrý výsledok,“ hovorí hlavný stavbyvedúci Martin Barila zo spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o., ktorá bola generálnym dodávateľom rezidenčnej časti.

Súčasťou projektu je multifunkčný park veľkosti polovice futbalového ihriska. Stane sa nielen príjemnou oázou a spoločenským prvkom, ale aj prirodzeným prepojením pôvodnej Klingerovej kolónie s rezidenčnou vežou situovanou pri hlavnej ceste. Park navrhol skúsený tím architektonického štúdia GFI, ktorý spolupracoval s oceňovanými dizajnérmi mmcité. Centrálnym prvkom je moderné detské ihrisko, plocha s workoutovými strojmi a menšie ihrisko na loptové hry. Zeleňou je pokrytá aj strecha garážového domu, čo prispieva k obmedzeniu hluku, znižuje prašnosť a teplotu, zadržiava vodu a spolu s parkovou výsadbou je tak významným prínosom k udržateľnosti klímy v centre Bratislavy.

​Popri posledných administratívnych úkonoch potrebných k odovzdaniu bytov novým majiteľom budú dokončené aj všetky drobné práce v interiéri aj exteriéri. O bývanie v Klingerke bol od začiatku veľký záujem nielen pre jej skvelé umiestnenie, ale aj pre jedinečné výhľady a praktické dispozície. Odovzdávať takmer 400 bytov začneme už o pár týždňov a urobíme všetko pre to, aby sa prví obyvatelia mohli nasťahovať čo najskôr,“ hovorí Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE. Dodáva, že v ponuke je ešte niekoľko posledných štvorizbových bytov pripravených ihneď na nasťahovanie, čo je v súčasnej situácii výrazné plus pre ľudí, ktorí zvažujú kúpu nového bývania.

Zdroj: JTRE

​Premena bývalej priemyselnej lokality na nový plnohodnotný mestský priestor sa však nekončí. JTRE pripravuje pokračovanie projektu Klingerka, ktorý sa stretol s mimoriadnym záujmom o bývanie. „Po dokončení celého projektu Klingerka svojim charakterom vytvorí prirodzený prechod medzi vznikajúcim moderným centrom mesta a pokojnou štvrťou historickej Klingerovej kolónie s dostatkom zelene, potrebnými službami a priestorom pre rôznorodé voľnočasové aktivity. Je veľmi dôležité, že aj Klingerka prináša potrebný mix funkcií pre správne sociálne fungovanie centra mesta,“ opisuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Rezidenčná budova KLINGERKA v číslach:

116 metrov je výška budovy

36 nadzemných podlaží

380 dvoj- až štvorizbových bytov

376 balkónov

5 výťahov

663 schodov má schodisko z garáže na 35. poschodie

678 parkovacích stojísk

425 m2 obchodnej plochy

6 300 m2 zelene (park a zelená strecha garážového domu)

2022 rok dokončenia

Zdroj: JTRE

Stavba vrátane garáže:

169 pilót

3 200 ton výstuže

28 000 m3 objem betónu

1,5 – 2 m hrúbka základovej dosky

16 800 m2 celková plocha fasády

7 032 m2 celková plocha okien

300 km elektrických káblov

​​_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

PR - sponzorovaný obsah 
Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie