Rozruch okolo stavby na Šancovej trvá

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Zámer spoločnosti Istroreal postaviť na Šancovej ulici 34-poschodový vežiak stále vyvoláva rozporné reakcie. Objavili sa protesty poukazujúce na poškodenie panorámy mesta, svoje argumenty má však aj stavebník.

Pripomeňme, že podľa vydaného stavebného povolenia mal mať polyfunkčný objekt na Šancovej najviac osem podlaží. Spoločnosť Istroreal požiadala o zmenu stavby pred dokončením s tým, že počet podlaží by sa mal zvýšiť na 34. Tento zámer magistrát odobril, zatiaľ však naráža na negatívne stanovisko pamiatkárov. Začala sa aj petičná akcia namierená proti výstavbe. Predstavitelia petičného výboru Peter Hodal a Ondrej Dostál odovzdali petičné hárky so 650 podpismi na ministerstvo životného prostredia, magistrát i na miestny úrad mestskej časti Bratislava - Staré Mesto. V médiách sa objavili podozrenia, že firma Istroreal už pri budovaní základov porušila predpisy.

Konatelia Istrorealu Ladislav Hajdu a Juraj Freyer poukazujú na to, že na stavenisku sa v uplynulých dňoch uskutočnili už dve kontroly - jedna zo Štátnej stavebnej inšpekcie, druhá zo staromestského stavebného úradu - zamerané na kontrolu dokumentácie, dodržiavanie projektu, ale aj bezpečnosť práce a iné oblasti. „Nepotvrdili sa medializované podozrenia, že sa stavia o jedno podzemné podlažie viac, ani sa nekonštatovalo porušenie predpisov,“ uviedol L. Hajdu. Odmietol tiež podozrenie z účelovosti postupu spojeného so žiadosťou o zmenu stavby pred dokončením. Na našu otázku, prečo sa spoločnosť Istroreal vlastne rozhodla namiesto osemposchodového domu postaviť 34-poschodový, J. Freyer odpovedal: „Viedol nás k tomu neobyčajný záujem obyvateľov o bývanie v tejto lokalite a najmä v takomto type domu, pre ktorý je charakteristický výhodný pomer kvality a ceny, aký nemá v Starom Meste obdobu.“

Ako dodal, ďalším zámerom je vybudovanie verejne prístupnej rozhľadne na najvyšších podlažiach, pretože takáto atrakcia v meste chýba. J. Freyer i L. Hajdu vyjadrili presvedčenie, že vybudovanie stavby pozdvihne úroveň Šancovej ulice, ktorej vzhľad je v súčasnosti „nesúrodý a fádny“. Poukazujú aj na to, že už existujúce výškové budovy centrály Národnej banky Slovenska či stavebnej fakulty ležia bližšie k historickému jadru mesta a na Šancovej ulici a v okolí sa pripravuje výstavba asi piatich ďalších výškových budov.

Podľa stanoviska mestskej časti Staré Mesto stavebný úrad vydal stavebné povolenie na dom na Šancovej ulici, ktorý má mať v jednej časti výškovú budovu - do výšky osem nadzemných podlaží. „Ak investor chce zvýšiť počet podlaží, potrebuje na to záväzné stanovisko hlavného mesta Bratislavy, ďalších orgánov a organizácií, a aj pamiatkového úradu. Krajský pamiatkový úrad vydal záporné rozhodnutie k zmene stavby na 34 poschodí z pôvodných osem poschodí, ktoré potvrdil Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Kým staromestský stavebný úrad nebude mať kladné rozhodnutie od pamiatkarov, nevypíše územné konanie. Stavebník môže postaviť maximálne osem poschodí,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku mestskej časti.

Páčil sa vám článok?