Postavia namiesto materskej školy radšej ďalší panelák?

28.10.2018
Bývalá škôlka na Tematínskej

Zdroj: FB Pavel Šesták

Páčil sa vám článok?

Predaj objektu bývalej škôlky na Tematínskej ulici vzbudil u obyvateľov Petržalky takú silnú vlnu nevôle, že sa aktivizovalo hneď niekoľko nezávislých skupín občanov. Spisujú petície, desí ich totiž najmä predstava, že namiesto škôlky im pod oknami vyrastie ďalší obytný dom.

A to v čase, keď Petržalka nedokáže umiestniť do materských škôl vyše 600 detí! Ako vôbec došlo k tomu, že bývalá škôlka prešla z rúk ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny do rúk súkromnej firmy? Budova, v ktorej kedysi fungovala škôlka, sa roky rozpadávala. „Začalo sa to, keď sa objektu vzdal Bratislavský samosprávny kraj. Správa najprv prešla na Ministerstvo obrany SR, ktoré ho využívalo do roku 2009, kedy budovu materskej školy získalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Zo začiatku správca deklaroval zámer rekonštruovať objekt na budovu úradu práce, ale ostalo iba pri zámeroch a budova s areálom ďalej chátrala,“ povedal nám Pavel Šesták, predseda OZ Za zeleň Petržalky, ktorá iniciovala jednu z petícií a za pár dní nazbierala už dvetisíc podpisov.

​V júli 2018 nadriadené ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uzavrelo zámennú zmluvu, ktorou vymenilo objekt škôlky v Petržalke za tri rodinné domy v Dunajskej Strede a štvrtý v Bernolákove. Novým vlastníkom budovy bývalej materskej školy sa stala spoločnosť Consult s.r.o. Michal Stuška z tlačového odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny nám poslal vyjadrenie, v ktorom vysvetľuje, že ministerstvo momentálne presúva deti z detských domovov do domov rodinného typu, odborne sa to nazýva „deinštitucionalizácia“ štátnych detských domovov a prostriedky na ňu získavajú predajom či zámenou nevyužívaného majetku. “Deťom je potrebné zabezpečiť pocit samostatnej rodiny, intimity a bezpečia. Ďalej je nevyhnutné pripraviť ich do života upustením od výkonu centrálnych činností, ako je pranie, varenie, žehlenie...a naučiť ich tieto činnosti vykonávať samé, aby v dospelosti dokázali plnohodnotne žiť a postarať sa o seba,“ píše v stanovisku. „V rámci zámeny, 3 rodinné domy nachádzajúce sa v Dunajskej Strede už sú obývané deťmi, ktoré boli presunuté zo starej veľkej nevyhovujúcej budovy vo Veľkom Mederi a v ďalšom rodinnom dome v Bernolákove prebieha proces a deti tam budú nasťahované v blízkom čase.“

Dodal, že mesto ani mestská časť neprejavili o nehnuteľnosť záujem. Pavel Šesták však tvrdí, že pri zámennej zmluve nikoho informovať nemuseli. Naopak, keby objekt predávali, museli by uskutočniť súťaž a o tej by sa už mestská časť dozvedela.

To, či sa obyvatelia obávajú výstavby nového obytného domu oprávnene, sme sa pýtali Vladimíra Kalnoviča, konateľa spoločnosti consult s.r.o., ktorá je novým majiteľom objektu bývalej škôlky. Aké plány má firma s budovou? Plánuje ju zrekonštruovať či nahradiť inou stavbou? Čo v nej plánuje prevádzkovať? „Spoločnosť consult, s.r.o plne rešpektuje pravidlá a regulácie, ktoré definuje územný plán Hlavného mesta SR pre akékoľvek využitie verejného či súkromného priestranstva,“ napísal nám. „To sa bezpochyby premietne do ďalšieho možného využitia objektu na Tematínskej ulici, pričom asi netreba pripomínať, že objekt bývalej materskej škôlky a priľahlé pozemky chátrali viac ako dve desaťročia. Cieľom je nielen tento priestor modernizovať z hľadiska života ľudí v širšej lokalite, ale taktiež ponúknuť riešenia, ktoré prinesú nový rozmer, novú kvalitu rešpektujúcu regulácie miestnej samosprávy. Zároveň chcem zdôrazniť, že spoločnosť consult, s.r.o má snahu aktívne komunikovať s ľuďmi, ktorých zaujíma, čo sa bude v tejto lokalite realizovať a v tomto smere sa zástupca spoločnosti s obyvateľmi už osobne stretol.“

Podľa územného plánu by tu mala byť občianska vybavenosť do štyroch podlaží. Lenže to môže byť aj obytný dom s jednou miestnosťou, ktorá sa bude tváriť ako škôlka. A toho sa obyvatelia boja. Stretnutie so zástupkyňou spoločnosti ich podľa Pavla Šestáka neuspokojilo, pretože priniesla splnomocnenie „v súvislosti s polyfunkčným objektom bývalej materskej školy“. A to vraj neveští nič dobré. V Petržalke, kde 600 detí nemá kam chodiť do škôlky a neexistuje tu ani denný stacionár pre seniorov, ktorých bude v najbližších rokoch pribúdať....

A tak sa rozhodli bojovať. Petíciou, v ktorej nesúhlasia s prestavbou ani výstavbou na účely bytového či polyfunkčného domu s funkciou bývania na Tematínskej 1. Sú totiž presvedčení, že budova s areálom by mali byť v budúcnosti používané, tak, aby v nich boli vykonávané či poskytované predovšetkým sociálne alebo vzdelávacie služby. „Občania a OZ Za zeleň Petržalky žiadajú zrušiť uvedenú  zmluvu  o zámene, zachovať a zmodernizovať materskú škôlku /prípadne + stacionár pre seniorov/ v tomto prírodnom kúte Petržalky,“ píšu v petícii a dodávajú, že ľahostajní by nemali zostať všetci, ktorí sa chodia poprechádzať do Lužného lesa okolo Draždiakov.

(in, foto:  FB Pavel Šesták)

Páčil sa vám článok?