ČASOZBERNÉ VIDEO: Takto postupuje rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie

12.10.2018
0
Rekonštrukcia SNG

Zdroj: Martin Deko, SNG

Páčil sa vám článok?

Slovenská národná galéria oslávila koncom júla 70. výročie svojho založenia. Najväčším narodeninovým želaním bolo úspešné zavŕšenie rozsiahlej rekonštrukcie areálu SNG v Bratislave, ktorá prebieha už tretí rok. O postupe prác včera informovali predstavitelia galérie na kontrolnom dni.

Ako nám vysvetlila manažérka pre publicitu SNG Ladislava Gnacková, úloha zrekonštruovať areál Slovenskej národnej galérie bola akútna od roku 2001, keď generálna riaditeľka Katarína Bajcurová z havarijných dôvodov zatvorila premostenie. Rekonštrukciu však potreboval celý areál, jeho podoba sa hľadala v dvoch verejných architektonických súťažiach (2003, 2005). Víťazom sa stal Ateliér BKPŠ – architekti Martin Kusý a Pavol Paňák. Do procesu vstúpila ekonomická kríza a až 28. decembra 2015 – takmer 15 rokov po uzavretí premostenia – podpísala Slovenská národná galéria zmluvu so zhotoviteľom stavby. Odovzdaním priestorov a zriadením staveniska dňa 18. januára 2016 sa konečne začalo stavať.

Stavba sa realizuje ako celok a pôvodne bola plánovaná na 36 mesiacov. Harmonogram sa niekoľkokrát menil z rôznych dôvodov (predsedníctvo SR v Rade EÚ, posun v stavebných prácach po odhalení nových konštrukčných skutočností). V súčasnosti sú dokončené základné búracie práce, hrubá stavba deväťpodlažného depozitárneho domu, sú postavené konštrukcie Veľkej dvorany a nových expozícií do Riečnej ulice, končí sa obkladanie administratívnej budovy, je hotová strecha Vodných kasární. Predpokladáme, že do zimy bude stavba uzavretá.

Časozberné video (Juraj Starovecký, SNG):

Momentálne sa pracuje s predbežným termínom ukončenia stavebnej časti v apríli 2020. „Keďže stavba pokročila a mnohé skutočnosti sú odhadnuteľné, pristúpili sme k príprave projektu interiéru a budúcich stálych expozícií. Tie by mali obsiahnuť široké zbierky galérie a zároveň reflektovať výsledky úspešných a dôležitých projektov z posledných rokov,“ vysvetľuje generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá. Súbežne sa pracuje na navrhovaní infosystému celej budovy vrátane názvov jednotlivých priestorov.

FOTOGALÉRIA:

​Vedenie SNG rekonštrukciu areálu nevníma iba ako opravu chátrajúcich budov, ale ako komplexný reštart a jedinečnú možnosť ukázať, čo to znamená byť modernou galerijnou a kultúrnou inštitúciou v digitálnom veku a na konkrétnom mieste. „Chceli by sme, aby u nás návštevníci po rekonštrukcii nenašli iba umenie a vzdelávanie, ale aj kultúrny a kultivovaný verejný priestor – boli by sme radi aj dobrým mestským rezidentom. To pre nás znamená otvoriť a verejnosti sprístupniť celý areál vrátane populárneho Letného pavilónu, ale aj novej Travertínovej záhrady, Námestia Karola Vaculíka a sústavy mestských pasáží,“ pokračuje riaditeľka. Práve na tieto projekty sa včera zamerali aj na kontrolnom dni.

Projekt Námestie Karola Vaculíka v spolupráci so Starým Mestom

V spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto by SNG chcela zrevitalizovať aj zadný dvor a sanovali staré garáže, ktoré sú v mestskom majetku. „Veľmi sa teším na nový verejný priestor, ktorý po dokončení pribudne v Starom Meste, a keď mi to kompetencie dovolia, rád Slovenskej národnej galérii z pozície starostu pomôžem. Obyvatelia i návštevníci vedia oceniť každý nový alebo zrekonštruovaný priestor, lebo zintenzívňuje a otvára našu vzájomnú komunikáciu,“ vyjadril sa starosta Radoslav Števčík.

Tento areál je pre SNG veľmi dôležitý, keďže doň ústi nový hlavný vstup do centrálnej haly galérie mal by  niesť meno zakladateľa galérie Karola Vaculíka. Súčasťou sú aj nadväzujúce pasáže, ktoré by podľa predbežného dohovoru s hotelom Carlton a susedným Dessewffyho palácom mali byť spriechodnené až do Štúrovho námestia.

Projekt Travertínová záhrada v spolupráci s hlavným mestom

Galéria ponúkla spoluprácu hlavnému mestu, aby spoločne prevádzkovali zelený priestor medzi administratívnou budovou a budovou veľvyslanectva USA. Keďže časť pozemkov patrí hlavnému mestu, galéria ho požiada o ich prenájom/prevod s cieľom prevádzkovania Travertínovej záhrady. „Projekt vybudovania Travertínovej záhrady ma oslovil a hlavné mesto bude nápomocné a súčinné pri vysporiadaní pozemkov pod záhradou, ktoré patria hlavnému mestu. Pre Bratislavčanov tým vytvoríme nový plnohodnotný zelený verejný priestor v centre mesta,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.