• Výstavba
  • 26.11.2006 17:51

Najzaujímavejšou stavbou na Slovensku je bratislavský Kráter na Vysokej ulici

0 0

V kostole klarisiek sa 15. októbra po prvýkrát udeľovala Cena časopisu Arch, časopisu o architektúre a inej kultúre, za najlepšie architektonické die­lo za rok 1998. Odborná porota vy­berala víťaza zo šiestich nominovaných architektonických diel.

Medzi finalistami súťaže boli: Balneoterapia Vojenského kúpeľného ústavu (Piešťany), Dom Kráter (Bratislava), Dom Štúdia K.F.A. (Bratislava), Hlavná pobočka ČSOB (Bratislava), Kaviareň Metropol (Bratislava) a Vila v záhradách (Bra tislava).

Tohtoročným a vôbec prvým laureátom sa stal Dom Kráter na Vysokej ulici v Bratislave od autora Romana Hájeka za spolupráce Andreja Alexyho, A.E.F.H., združenia architektov. Kráter vyjadruje novú úroveň vo vzťahu k historickému prostrediu a ukazuje, ako dnes môže vyzerať interiér. Má svoju atmosféru, ducha a jednoznačne sa odlišuje od okolitej zástavby.

Fasáda domu je členená na dve časti. Jednou je betónový skelet s veľkými funkcionalistickými oknami pripomínajúcimi výklady. Taká betónová fasáda bola v Bratislave použitá prvýkrát. Druhá časť otáčajúca sa do historickej časti ulice nadväzuje na susedný objekt a je horizontálne členená dreveným obkladom a pásovými oknami. Celá stavba sa drží pravidelnej pravouhlej rytmiky. Štvorcový raster z fasády domu postupuje ďalej do vnútra objektu.

Interiér domu, v ktorom je kaviareň a pub, pôsobí ako jama kráteru. Cez tri podlažia prehĺbeného priestoru sa tiahne široký pás červeného náteru. Od prízemia až po druhý suterén siaha dutina v jadre domu, v najvyššej úrovni preložená len subtílnou lávkou. Vo vnútri dominujú zábradlia z brúseného nerezu, rúry vzduchotechniky a neóny vytvárajúce modrú ilumináciu. Veľa svetlého dreva, z ktorého sú vyrobené lavice, stoly a stoličky tento chladný betónovo-železný kráter otepľujú a poľudšťujú ho.

Okrem kaviarne a pubu je dom na Vysokej ulici využívaný ako objekt s kanceláriami a bytovými priestormi. Dom Kráter sa do okolitého chaotického prostredia dokonale hodí, pričom prináša rovnaké hodnoty.

(brn)

Najzaujímavejšou stavbou na Slovensku je bratislavský Kráter na Vysokej


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.