• Výstavba
  • 10.05.2018 13:00

FOTO a ANKETA: V Kukorelliho parku majú vynovenú fontánu: Novinkou je dymiaca raketka a farebné osvetlenie, páčia sa vám?

0 0
Inštalácia raketky v Kukorelliho parku
Zdroj: Fb Kukorelli

Videli ste novinku v parku Kukorelli? Nedávno bola v zrekonštruovanom bazéne fontány osadená voľná replika pôvodnej plastiky rakety, ktorá bola okolo roku 1990 ukradnutá. Od pondelka sú navyše v prevádzke aj farebné vodné trysky vo fontáne.

V Kukorelliho parku v bratislavskom Ružinove nedávno zrekonštruovali vodnú fontánu, ktorá tvorí srdce tohto parku. Park sa nachádza v katastrálnom území Nivy a je ohraničený ulicami Koceľova, Svätoplukova, Bazová a Kvačalova. O park sa ľudia z občianskeho združenia OZ Kukorelli na dobrovoľníckej báze starajú. Je to partia susedov, ktorí žijú v blízkosti tohto parku a ktorí radi trávia voľný čas v parku pri fontáne. Ich víziou je pomaly postupne vdýchnuť a vrátiť tomuto miestu aktívny susedský život, pre ktorý bol pôvodne vybudovaný. 

Nová podoba zrekonštruovanej fontány vyzerá tak, že na jej vrchole bola osadená voľná replika pôvodnej plastiky rakety, ktorá bola okolo roku 1990 pravdepodobne ukradnutá. Bola realizovaná na základe historickej fotky s raketkou, ktorú zverenil ružinovský poslanec Ján Buocik asi pred 3-4 rokmi. "Ja som na tom participoval iba zverejnením tej fotky, pravdepodobne magistrát s GIB realizovali nový vizuál - novú repliku  pôvodnej rakety. Je odrazom tej doby, je s tým spojené socialistické budovateľské obdobie, na prelome 90-tych rokov fontána už nefungovala a stará raketa pravdepodobne skončila v nejakom zbere. Treba sa na to pozerať s trochou nadsázky," informoval nás Ján Buocik. Na spodnú časť vodných tryskov fontány bolo umiestnené farebné osvetlenie.

Oslovili sme aj OZ Kukorelli, či to bol aj ich nápad a akým spôsobom sa na renovácii fontány podielali oni. Rekonštrukcia prebehla v 2 fázach, minulý rok opravili fontánu ako takú a tento rok bola osadená raketa a osvetlenie. "Sme radi, že sa konečne po 10-tich rokoch našli finančné prostriedky a fontána sa dala do poriadku. Na druhej strane považujeme za úplne nešťastné riešenie, že ani jedna fáza zámeru opráv s nami ako so združením nebola komunikovaná," informoval nás šéf OZ Kukorelli Tomáš Zajac. "My sme sa opakovane pýtali kompetentných, akým spôsobom môžeme zveľadiť fontánu a dostali sme odpoveď, že musíme rešpektovať autorské dielo pôvodnej fontány. Myslíme si, že mal byť vypočutý aj náš názor, keďže žijeme v tejto komunite a chceli sme prispieť naším nápadom rekonštrukcie. Predstavovali sme si fontánu iným spôsobom, chceli sme, aby tam boli osadené aj drevené lavičky, teda, aby bola okrem vizuálnej stránky naplnená aj tá praktická, lebo ľudia tam zvyknú sedávať," ďalej vyjadril svoje pocity Tomáš Zajac.

K tejto téme sme oslovili aj magistrát, avšak do uzávierky nám svoje vyjadrenie neposlali. Po ich vyjadrení budeme článok aktualizovať.

OZ pravidelne organizujú aj kultúrne akcie v parku. Podľa ich slov je to ich mestská oáza. Majú radi priestor, kde si môžu vytvárať susedské vzťahy a priateľstvá. Realizujú brigády a snažia sa zveľaďovať tento park. V pondelok zorganizovali akciu s príznačným názvom Gril pri rakete. Keďže letné dni sú ešte len na začiatku, majú v pláne podľa slov šéfa združenia takéto akcie organizovať pravidelne.

Zdroj: FB Marián Herda

​Nová podoba zrekonštruovanej fontány

Zdroj: FB Ján Buocik (p.Juhariová)

​Pôvodná podoba fontány z roku 1963, foto Ján Buocik (hist. p. Juhariová)

​(ncuki)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.