Bratislavský hrad sa bude rekonštruovať

19.10.2006
Páčil sa vám článok?

Rekonštrukcia Bratislavského hradu by sa mala začať v roku 2007. Vláda v rozpočte vyčlenila 50 miliónov korún na vypracovanie projektovej dokumentácie.

Podľa informácií od pracovníkov Národnej rady SR bol rozpočet rekonštrukcie stanovený v roku 2001 vo výške 837,5 milióna korún. Stavebné náklady budú však asi vyššie a celková cena vyplynie z výsledkov verejnej súťaže.

Obnova Bratislavského hradu je naplánovaná na tri etapy. V prvej etape sa budú rekonštruovať priestory severozápadnej časti hradného paláca od Slávnostného barokového schodiska, druhá etapa sa bude týkať opravy priestorov juhozápadnej a východnej časti hradného paláca vrátane Slávnostného barokového schodiska. Do tretej etapy sú zahrnuté priestory trojosého vstupného vestibulu, suterény juhovýchodnej a severnej časti hradného paláca vrátane barokového záhradného pavilónu - Oranžérie.

Najvýraznejšou zmenou v hradnom paláci bolo v roku 1988 vybudovanie expozície Klenoty dávnej minulosti Slovenska v dovtedy neprístupných suterénnych a prízemných klenutých priestoroch južného krídla a Korunnej veže. Upravil sa aj barokový vestibul, v ktorom boli prezentované dva veľké gotické portály pôvodného stredovekého podjazdu paláca. Pretože výrazné deformácie zasklenia arkád z prvej etapy obnovy v priestore Slávnostného barokového schodiska ohrozovali bezpečnosť návštevníkov, bola podľa historických analógií v roku 1995 zabezpečená výroba a výmena všetkých arkádových výplní západnej historickej fasády nádvoria. V rokoch 1996-1997 vymenili strešnú krytinu hradného paláca kvôli tomu, že zlý technický stav ohrozoval zbierkové predmety v depozitároch Slovenského národného múzea - Historického múzea a bezpečnosť návštevníkov hradného areálu.

Pri príležitosti summitu prezidentov USA a Ruskej federácie bola v roku 2005 urobená nevyhnutná úprava reprezentačných priestorov na prízemí a prvom poschodí vrátane Rytierskej siene a priľahlých sociálnych zariadení, ktoré boli po svojej životnosti v kritickom stave.

Hlavným cieľom rekonštrukcie Bratislavského hradu v súčasnosti je odstránenie havarijného stavu inžinierskych sietí, narušenej statiky, podmáčania a vlhnutia murív. Ďalej je potrebné napravenie nevhodného architektonického stvárnenia interiérových priestorov, ktoré nezodpovedá historickej skutočnosti, ale aj doriešenie účelnosti budúceho využitia pre štátnu reprezentáciu a muzeálnu činnosť. Tento zámer si vyžaduje vybudovanie novej infraštruktúry a architektonického stvárnenia interiérových priestorov na základe slohu poslednej prestavby hradného paláca v roku 1968.

Páčil sa vám článok?