PKO zachovajte, píšu aktivisti primátorovi

23.2.2015
0
Pko zachovajte, píšu aktivisti primátorovi - Nové PKO
Páčil sa vám článok?

Otázka nestojí tak, či sa bratislavský Park kultúry a oddychu (PKO) niekomu páči, alebo nie. Podstatné je, či mesto má za kultúrny stánok náhradu. Aj to si myslia aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene, ktorí v súvislosti s PKO napísali primátorovi Ivovi Nesrovnalovi otvorený list. Nepáči sa im totiž, že skupina mestských poslancov chce zrušiť uznesenie, v ktorom sa predchádzajúce zastupiteľstvo zaviazalo zachovať celý objekt.

„Ročne sa tu konalo približne 700 až 800 podujatí. Sály PKO mohli pojať približne 3 200 až 4 300 ľudí na ploche vyše 3 000 m2,“ pripomínajú aktivisti s tým, že za vyše 50 rokov existencie PKO poskytlo priestor tisíckam umelcov a státisícky divákov majú na PKO tie najlepšie spomienky. „PKO je pamätihodnosť mesta a odborníci konštatovali vysokú hodnotu jeho budov a komplexu ako celku,“ tvrdia aktivisti.

Podľa nich by mesto malo s developerom zameniť pozemky, čo považujú za najlepšie riešenie. Mesto to však už skúšalo, rokovalo so štátom. Spoločnosť Henbury Development, vlastník pozemkov pod PKO, mala dostať na výmenu štátne parcely, na ktorých stojí Výskumný ústav vodného hospodárstva. K dohode však nakoniec neprišlo.

Návrh zrušiť uznesenie o zachovaní celého PKO chce na najbližšie rokovanie zastupiteľstva predložiť štvorica poslancov z klubu Bratislava Inak (Katarína Augustinič, Marian Greksa, Martin Chren, Soňa Svoreňová). Reagujú tak na fakt, že investor odstúpil od zmluvy o spolupráci pri búraní PKO a mestu dal pred vymáhaním škody posledný termín na dohodu. Poslanci chcú takto pomôcť rokovaniam.

„Mesto nemá peniaze na rekonštrukciu PKO, ani na opätovné vyplatenie pozemkov, ani na jeho prevádzku a už vôbec nie na vyplatenie škody developerovi v takej obrovskej výške,“ hovorí predsedníčka klubu K. Augustinič. Klub chce zároveň zaviazať primátora, aby vyrokoval pre mesto čo najlepšie podmienky pri prípadnej asanácii budovy.

Aktivisti si naproti tomu myslia, že poslanci nehája záujem občanov, ktorí im dali mandát, ale záujmy developera. „Treba sa pýtať, kto za týmito iniciatívami stojí, prečo preferuje takúto deštrukciu a ako je v tom motivovaný,“ uviedli.

Návrhu klubu Bratislava Inak sú otvorení aj niektorí ďalší poslanci. „PKO treba zbúrať a poďme sa baviť o tom, čo zmysluplné tam má stáť,“ reagoval predseda Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa. Aj podľa predsedu Pravicového klubu Jozefa Uhlera treba nanovo otvoriť rokovania o PKO, či už o jeho čiastočnom alebo úplnom zachovaní. „Viem si predstaviť všetky varianty. Hrozia nám totiž vážne súdne spory, ktoré môžu nenávratne poškodiť mesto,“ zdôraznil.

Primátor I. Nesrovnal mal vo svojom volebnom programe aj sľub, že sa vypracuje koncept Dunajskej promenády spolu s projektom PKO. O zachovaní celého objektu nehovoril. „Zostane zachovaná kultúrna funkcia a architektonicky a urbanisticky cenná časť,“ povedal pre TASR.

Spoločnosť Henbury argumentovala, že odstupuje od zmluvy o búraní PKO, lebo mesto si záväzky z nej neplní. So samosprávou sa však chce ešte dohodnúť, a to na takom riešení, ktoré by umožnilo uskutočniť ich projekt Nové PKO (na obrázku). V závislosti od toho, aký bude mať dohoda obsah, by potom zvážila aj „uplatňovanie svojich ostatných nárokov“, ktoré z porušovania zmluvy vyplývajú. „Výška nárokov spoločnosti Henbury vyčíslená k dnešnému dňu predstavuje viac ako 30 miliónov eur, čo je násobne viac, ako je hodnota budovy PKO,“ uviedli konatelia spoločnosti v liste z 8. decembra 2014.

Spoločnosť však dáva mestu termín, dokedy by malo dôjsť k uzavretiu dohody. Chce to najneskôr do 31. marca tohto roku. „Uvedenú ponuku považujeme za poslednú možnú príležitosť na dohodnutie obojstranne prospešného riešenia danej lokality za spolupráce oboch zmluvných strán,“ uviedli konatelia Henbury.

© TASR
Vizualizácia: Henbury Development

 

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.