Víťaza na rekonštrukciu antickej Gerulaty nenašli

16.4.2013
0
Víťaza na rekonštrukciu antickej gerulaty nenašli - gerulata
Páčil sa vám článok?

Víťaza, ktorý by zrekonštruoval areál antickej Gerulaty v bratislavských Rusovciach a vytvoril z neho moderné múzeum, zatiaľ nenašli. Do urbanisticko-architektonickej súťaže, ktorú hlavné mesto vyhlásilo ešte vlani v decembri, síce prihlásili 31 návrhov, prvé miesto však nakoniec porota neudelila.

Ocenení musia svoje návrhy dopracovať. Ako vyzerajú, si môžu Bratislavčania pozrieť od dnešného dňa na Panskej ulici v galérii Spolku architektov Slovenska, vernisáž je o 17.00 h.

Bývalý rímsky vojenský tábor Gerulata z druhej polovice 1. storočia je dnes skôr zabudnutou pamiatkou. Predstavuje však unikátnu zbierku svetového kultúrneho významu, ktorá sa pripravuje na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Architekti a urbanisti tak z múzea mali vytvoriť atraktívny a moderný areál. "Najradšej by sme vytvorili jeden veľký areál, veľkolepú vec, ale dúfam, že sa nám to podarí aj na tomto malom území," uviedla hlavná mestská architektka Ingrid Konrad, ktorá bola zároveň predsedníčkou poroty. Návštevníkov mal návrh ku kultúrnej pamiatke tiež lepšie navigovať.

Porota hodnotila všetkých 31 doručených návrhov jednotlivcov i kolektívov. Víťaza však nakoniec nevybrala. "Jednomyseľne sa zhodla, že ani jeden z návrhov nespĺňa požiadavky súťaže do takej miery, aby mu mohla byť udelená prvá cena," vysvetlila Konrad. V súvislosti so svetovým významom pamiatok a prípravami na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO mali návrhy lepšie zabezpečiť udržateľný rozvoj archeologickej lokality a jej prezentácie. Žiaden zo súťažných návrhov podľa poroty tiež dostatočne nemyslel na využitie alternatívnych zdrojov energie.

Ceny si však zúčastnení odniesli za druhé a tretie miesto. Na druhom skončili dokonca dva tímy a ďalšie tri návrhy získali špeciálne ceny za prezentáciu kastela, oživenie lokality a aktivovanie prírodného priestoru dunajského kanála.

Jeden z návrhov, ktorý skončil na druhom mieste, porotu presvedčil levitujúcim objektom. Uvoľnením prízemia by vznikol nový exteriérový multifunkčný priestor a levitujúca budova by vytvorila v lete prirodzený tieň. Architekti chcú aj priehľadnú stenu a zážitkový výťah s baldachýnom a na streche dvojpodlažného objektu zase vyhliadkovú terasu.

Druhý návrh, ktorý skončil na rovnakom druhom mieste, zase ako jediný umiestňuje hlavnú budovu do inej časti areálu a nezasahuje tak do pôdorysu tábora. Návrh priniesol myšlienku rozdeliť areál na voľne prístupný verejný priestor a zároveň umožniť čo najlepší kontakt so samotnými archeologickými vykopávkami počas celého roka. Vyhliadka na vykopávky by bola z mostíka. Cenu za tretie miesto získal návrh, ktorý počítal so zapustením priestorov múzea pod v sklone navýšený terén.

Vojenský tábor s priľahlou civilnou osadou sa nachádza takmer na celom území dnešných Rusoviec. V súčasnosti je v Múzeu Antická Gerulata prezentovaný severný roh kastela s povalentiánskou pevnosťou zo 4. storočia.

(TASR)

Páčil sa vám článok?