• Výstavba
  • 07.09.2010 09:54

Odovzdali petíciu proti výstavbe megakasína

0 0

Odporcovia výstavby megakasína na Slovensku odovzdali dnes v Národnej rade SR petíciu, ktorú podpísalo 125 640 občanov. Predseda NR SR Richard Sulík členov petičného výboru Petície proti výstavbe megakasína na Slovensku prijal a prisľúbil im, že urobí všetko pre to, aby bola prerokovaná v pléne národnej rady.

Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský sa členom petičného výboru poďakoval, že našli odvahu zozbierať dostatočné množstvo podpisov. Prisľúbil, že petíciu v zmysle zákona preveria a že on osobne bude urýchľovať toto preverovanie, aby petícia dlho neležala v kancelárii NR SR a aby sa výsledky rokovania v pléne mohli čo najskôr pretaviť do zmien zákonov.

Člen petičného výboru Marek Michalčík uviedol, že od národnej rady očakávajú, že sa bude seriózne zaoberať požiadavkou odmietnutia megakasína, prijme opatrenia, aby megakasíno na Slovensku nebolo. Taktiež očakávajú zintenzívnenie diskusie o hazarde a gamblingu. Príchod megakasína na Slovensko je podľa členov petičného výboru veľkým bezpečnostným rizikom. Keďže to má byť najväčšie kasíno v Európe, považujú tento projekt za veľmi nebezpečný pre morálne prostredie a kultúru krajiny. Jeho akceptovaním by sme podľa členov petičného výboru dali odkaz mladým ľuďom, že sa neoplatí pracovať, ale radšej skúsiť šťastie.

Petíciu okrem predsedu NR SR odovzdajú aj prezidentovi, predsedníčke vlády, primátorovi mesta Bratislava, starostom mestských častí Petržalka a Jarovce. Informáciu o odovzdaní petície adresoval petičný výbor aj veľvyslancovi USA v Bratislave. Jeho členovia dnes tiež informovali novinárov, že sa začína vytvárať občianske združenie proti výstavbe megakasína.

Investor tvrdí, že odporcovia megakasína zavádzajú

Investorská spoločnosť TriGranit tvrdí, že Petičný výbor petície proti výstavbe megakasína na Slovensku šíri zavádzajúce informácie o projekte mulitfunkčného komplexu Metropolis v Bratislave. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol predseda predstavenstva spoločnosti Gábor Zászlós. Petičný výbor dnes v Národnej rade SR odovzdal petíciu proti výstavbe megakasína, ktorú podpísalo 125 640 občanov. Petíciu odovzdajú aj prezidentovi a predsedníčke vlády. Od parlamentu očakávajú, že ju prerokuje v pléne a výstavbe megakasína zabráni.

Petičný výbor podľa Zászlósa dlhodobo poukazuje na jednu parciálnu funkciu celého komplexu, ktorého zameranie je v skutočnosti oveľa širšie. Označenie megakasíno považuje investor za odtrhnuté od reality, keďže už podľa pôvodnej urbanistickej štúdie mali kasína zaberať necelé tri percentá celkovej plochy komplexu. Po verejnom prerokovaní urbanistickej štúdie rozhodlo vedenie spoločnosti TriGranit o znížení plochy kasín o 30 percent a projekt preto prepracúva. Podiel kasín na celkovej rozlohe komplexu tak nepresiahne dve percentá, píše Zászlós.

Metropolis je podľa investora väčšou investíciou ako PSA či KIA a môže priniesť tisíce pracovných miest, miliardové príjmy do štátneho rozpočtu a rozvojové impulzy pre cestovný ruch, kongresovú turistiku a sektor služieb. Podľa Zászlósa ide o investíciu vo výške 1,5 mld eur, ktorá by mala do štátneho rozpočtu ročne priniesť 600 miliónov eur, v komplexe by sa malo vytvoriť takmer 5 000 stálych pracovných miest. Odporcovia projektu tvrdia, že tento projekt je veľmi nebezpečný pre morálne prostredie a kultúru krajiny. Jeho akceptovaním by sme podľa nich dali odkaz mladým ľuďom, že sa neoplatí pracovať, ale radšej skúsiť šťastie.

Projekt Metropolis je naplánovaný na niekoľko fáz, vyrásť by mal na 30-hektárovom pozemku medzi mestskými časťami Petržalka a Jarovce, na križovatke diaľnic D2 z Maďarska do Čiech a D4 z Rakúska. Navrhuje sa nákupné centrum, akvapark, rekreačné centrum so zábavným parkom, tri hotely, kasíno na americký spôsob, konferenčné zariadenia, galérie, multifunkčná hala či golfové ihriská. Počíta sa aj s výstavbou bývania a podzemnými garážami. Ľavú a pravú stranu areálu by mal prepojiť polyfunkčný most s reštauráciami či kaviarňami ponad diaľnicu. Projekt už oficiálne odmietla mestská časť Jarovce, negatívne sa k štúdii vyjadril aj magistrát. Mestské zastupiteľstvo sa koncom minulého roka negatívne postavilo k myšlienke výstavby tohto komplexu, k samotnej štúdii sa mestskí poslanci zatiaľ nevyjadrovali.

(sita)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.