Voľby 2022: Občan v izolácii pre COVID-19 môže voliť, musí však o to požiadať

27.10.2022
0

Zdroj: TASR/AP

Páčil sa vám článok?

Ak chce volič, ktorý je v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19, hlasovať v sobotných (29. 10.) spojených voľbách, musí o to požiadať najneskôr do piatka (28. 10.) do 12.00 h.

Nahlásiť sa je potrebné telefonicky na číslo, ktoré by mala zverejniť obec. V deň volieb za ním prídu členovia špeciálnej volebnej komisie so špeciálnou schránkou. Špeciálne voliť môžu aj ľudia v spoločnej domácnosti s osobou, ktorá je v karanténe alebo izolácii.

Volič v izolácii alebo karanténe síce nemusí byť v mieste svojho trvalého pobytu, no miesto, kde chce špeciálne hlasovať, sa musí nachádzať na území volebného obvodu na voľby poslancov obecného zastupiteľstva podľa miesta jeho trvalého pobytu.

Volič musí pri žiadosti o špeciálne hlasovanie uviesť svoje údaje, miesto trvalého pobytu a miesto, kde bude hlasovať, aj svoje telefónne číslo, aby ho komisia v deň volieb vedela kontaktovať.

Špeciálny spôsob hlasovania sa nevykonáva v zdravotníckom zariadení, v ktorom sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku. Obec musí tiež zabezpečiť členom špeciálnej komisie miestnosť, v ktorej sa budú zdržiavať v čase, keď nebudú vyslaní k voličom.

"Vyslaní členovia špeciálnej volebnej komisie po príchode na miesto špeciálneho hlasovania vyzvú oprávneného voliča napríklad zazvonením na domový zvonček, respektíve telefonicky," ozrejmilo ministerstvo vnútra na webe s tým, že ak sa volič napriek opakovanej výzve nedostaví hlasovať, platí, že hlasovanie odmietol.

Voliči môžu v sobotných voľbách hlasovať len v mieste svojho trvalého bydliska. V jeden deň si budú vyberať starostov, respektíve primátorov, poslancov zastupiteľstiev, ako aj predsedov krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 20.00 h.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?