VIDEO: Bratislavský rodák a majster sveta v hokeji Dušan Pašek by mal 60 rokov

6.9.2020

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Nie je veľa hokejových majstrov sveta, ktorí by pochádzali z Bratislavy. Jedným z nich je, teda bol Dušan Pašek starší, ktorý sa narodil 7. septembra 1960. A ak by v marci 1998 nedošlo k Clubhoteli Slovan k tragickej udalosti, ktorá sa oficiálne uzavrela ako samovražda, tak by bývalý prezident SZĽH v pondelok oslavoval 60. narodeniny.

Bývalého výborného hokejového centra Slovana Bratislava či československej reprezentácie Dušana Pašeka si mnohí pamätajú ako večne usmiateho človeka a veľkého optimistu. O to viac všetkých prekvapila správa zo 14. marca 1998 o tragickej smrti vtedajšieho prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), strieborného medailistu zo ZOH 1984 v Sarajeve a majstra sveta z roku 1985. Populárneho Ceca objavili v jeho kancelárii v Clubhoteli Slovan s prestrelenou hlavou a hoci sa našli aj listy na rozlúčku, tak jeho príbuzní ani viacerí fanúšikovia dodnes neveria, že si Dušan svoj život vzal dobrovoľne...

Väčšinu kariéry strávil v bratislavskom Slovane. V jeho drese sa v sezóne 1978/1979 tešil z historického zisku majstrovského titulu v československej lige po boku legendárneho útoku bratov Šťastných či kamaráta Dáriusa Rusnáka. 

Roky patril k oporám československej reprezentácie, s ktorou okrem zlata z pražských MS 1985 získal aj striebro na ZOH 1984 v Sarajeve. Strieborné medaily vybojoval na MS 1982 vo Fínsku, MS 1983 v Nemecku a z MS 1987 v Rakúsku si odniesol bronz. Do Siene slávy slovenského hokeja Dušana Pašeka uviedli v roku 2007. Jeho uvedenie bolo aj symbolické, lebo počas kariéry nosil dres s číslom 22 a stal sa práve 22. členom slovenskej hokejovej dvorany slávy.

Dušan Pašek sa narodil 7. septembra 1960 v Bratislave. Pôvodne ho rodičia dali na gymnastiku. Fyzicky dobre stavaný chlapec však rád aj korčuľoval a na verejnom klzisku si Pašekove korčuliarske schopnosti všimol tréner mládežníckeho tímu BEZ Bratislava Pavol Siroťák. Hokej zvíťazil nad gymnastikou a pohybovo zdatný Pašek sa rýchlo prepracoval do bratislavského Slovana. Mal iba 16 rokov, keď si ho legendárny tréner Slovana Bratislava Ladislav Horský zobral na pár zápasov do "áčka".

V prvom tíme "belasých" sa postupne udomácnil a v 19-rokoch sa v drese Slovana tešil v sezóne 1978/1979 z historicky prvého titulu federálneho šampióna pre slovenský tím. Pašek si získal aj priazeň fanúšikov Slovana, patril medzi vynikajúcich strelcov a veľmi často sa zimným štadiónom ozývalo na jeho adresu hromové "Ceco banán". Stal sa lídrom tímu a s kapitánskym "cečkom" na drese strhával spoluhráčov a burcoval fanúšikov. Vojenčinu hokejovo strávil v sezóne 1985/1986 v Dukle Jihlava. Vo federálnej lige odohral celkovo 372 zápasov, pričom strelil 187 gólov. V ročníku 1986/1987 sa stal najlepším nahrávačom súťaže.

Zdroj: koláž abn

NHL okúsil v tíme Minnesota North Stars. Za Minnesotu v sezóne 1988/1989 odohral 48 zápasov v základnej časti s bilanciou 4 góly a 10 asistencií. V dvoch zápasoch play off strelil jeden gól. Po návrate do Európy hrával za švajčiarske Lugano a Ambri-Piottu, talianske Asiago a fínske KalPa Kuopio. Za reprezentáciu Československa, v ktorej debutoval v roku 1981, nastúpil v 196 zápasoch, v ktorých strelil 69 gólov, čo ho zo Slovákov po Jozefovi Golonkovi (82 gólov) a Vincentovi Lukáčovi (70 gólov) zaradilo na tretie miesto najúspešnejších kanonierov v československej reprezentácii.

V Prahe sa stal v roku 1985 majstrom sveta, z Fínska 1982 a Nemecka 1983 si priviezol domov striebro a z MS 1987 v Rakúsku bronz. Na ZOH 1984 v Sarajeve sa zaslúžil o strieborné medaily. Štartoval aj na ZOH 1988 v Calgary, kde československý tím skončil na 6. priečke. Československo reprezentoval trikrát aj na Kanadskom pohári. V roku 1981 vypadlo Československo v semifinále so Sovietskym zväzom a v roku 1987 tesne nestačilo na Kanadu.

Zdroj: koláž abn

​Pašekova rodina - manželka Ľubica so synom Dominikom (vľavo) a deti z prvého manželstva Alexandra a Dušan (vpravo).

Dušan Pašek zomrel 14. marca 1998 v Bratislave. Jeho telo našli s prestrelenou hlavou v kancelárii štadióna Slovana. Zanechal po sebe niekoľko rozlúčkových listov najbližším. Podľa oficiálneho vyšetrovania spáchal samovraždu. Dôvodom vraj mali byť jeho finančné problémy. Legendárny hokejista, ale aj húževnatý hokejový manažér bol dvakrát ženatý. Z prvého manželstva má dcéru Alexandru a syna Dušana, z druhého Dominika. Hokeju sa aktívne venoval jeho syn Dušan Pašek ml., ktorý získal dva slovenské tituly - v roku 2005 so Slovanom a v roku 2011 v drese HC Košice. Hráčsku kariéru ukončil zo zdravotných dôvodov v roku 2016. V súčasnosti pôsobí ako viceprezident a generálny riaditeľ klubu iClinic Bratislava Capitals.

(TASR)
      

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie