Starú škôlku na Myjavskej rušia, budovu zbúrajú, nahradiť ju má nová

7.2.2024
0

Zdroj: ac

Páčil sa vám článok?

Na Myjavskej ulici v bratislavskom Starom Meste má vyrásť nová škôlka. Starú škôlku pre havarijný stav budovy rušia, deti do nej naposledy vstúpia na konci tohto školského roka.

Ako nás informovala hovorkyňa Starého Mesta Veronika Gubková, nová materská škola má plánovanú kapacitu až 110 detí, ráta so zeleným dvorom, viacerými herňami aj parkovacími miestami nielen pre rodičov, ale aj pre zamestnancov.

"Súčasnú materskú školu na Myjavskej mestská časť získala do svojej správy v roku 2016 od hlavného mesta. Už v tom čase mala budova zlý statický posudok, odborníci zhodnotili jej stav ako havarijný. Napriek snahám mestskej časti stavbu zastabilizovať bolo otázkou času, kedy budú nielen deti patriace do obvodu MŠ Myjavská potrebovať novú budovu. Posudok k dočasnej sanácii budovy zároveň vyprší v roku 2024, aj preto sa MČ rozhodla s výstavbou novej škôlky ďalej neotáľať a projekt naplno rozbehla," uviedla Gubková.

Zdroj: MÚ Staré Mesto

Vizualizácia noveuj škôlky na Myjavskej, ktorej výstavbe je však zatiaľ vzdialená. Mestská časť musí najprv uspieť so žiadosťou o financie z plánu obnovy.

Poslanci miestneho zastupiteľstva včera schválili návrh všeobecne záväzného opatrenia o zrušení súčasnej MŠ Myjavská spolu s výdajnou školskou jedálňou. Stará škôlka na Myjavskej teda načas zavrie svoje brány, koncom školského roka 2023/2024 vyprevadí posledné deti, ktoré budú ako kompaktný kolektív umiestnené do materskej školy v blízkosti Myjavskej. „Presun kolektívu ako celku považujeme za mimoriadne dôležitý pre komfort a sociálne vzťahy detí. V tomto školskom roku je v prevádzke len jedna trieda, ktorú navštevuje 20 detí. Z tohto počtu si plní povinné predprimárne vzdelávanie 10 detí,” dopĺňa starosta Starého Mesta Matej Vagač. Búracie práce sú nateraz naplánované na jeseň 2024, podmienkou je získanie stavebného povolenia a financií z plánu obnovy. Autorom architektonickej štúdie a návrhu je Ing. arch. René Baranyai.

Mestská časť má v súčasnosti už pripravený projekt na búracie povolenie a v priebehu februára 2024 zažiada o vydanie stavebného povolenia. Financie na novú modernú škôlku chce Staré Mesto čerpať z plánu obnovy, prípadne iných externých zdrojov s vlastným dofinancovaním. V prípade, že bude mestská časť úspešným žiadateľom, môžu sa Staromešťania dočkať novej škôlky.

Zdroj: MÚ Staré Mesto

​​Vizualizácia noveuj škôlky na Myjavskej, ktorej výstavbe je však zatiaľ vzdialená. Mestská časť musí najprv uspieť so žiadosťou o financie z plánu obnovy.

„Základnou filozofiou návrhu bolo priniesť do Starého Mesta modernú škôlku, ktorá by bola hodná udržateľnej architektúry 21. storočia. Inšpiráciou nám boli rôzne škôlky – hlavne zo zahraničia, kde ide v prvom rade o funkčnosť, kvalitné materiály a zároveň vytvorenie príjemného prostredia a to nielen v interiéri ale aj v exteriéri. Ich prepájaním vzniká priestor, v ktorom sa deti cítia dobre a bezpečne. Bezkolízne priestory pomôžu k lepšej orientácii v priestore.” hovorí architekt René Baranyai.

Návrh kladie veľký dôraz aj na exteriérové priestory, ktoré budú pocitovo oddelené na časť pre mladších a starších škôlkarov. Súčasťou bude posedenie - exteriérová trieda, kde sa budú deti priamo učiť vonku, spoznávať prírodu. „Pribudnú záhony s rôznymi druhmi ovocia, kvetov, hmyzie domčeky, búdky pre vtáčiky a podobne. Samozrejme nebudú chýbať ani tradičné plochy pre loptové hry, preliezky, hojdačky…” opisuje zámer prepojenia s prírodou Vagač.

Zdroj: MÚ Staré Mesto

​​Vizualizácia noveuj škôlky na Myjavskej, ktorej výstavbe je však zatiaľ vzdialená. Mestská časť musí najprv uspieť so žiadosťou o financie z plánu obnovy.

„Pre deti sme navrhli jedáleň orientovanú do zelene a parku s terasou. Tá by bola využívaná aj pre stravovanie detí v prípade pekného počasia,” dopĺňa architekt. Nové riešenie škôlky počíta aj s dvoma vstupmi do areálu - jeden z Myjavskej ako hlavný a bezbariérový a druhý z Mudroňovej, aby mali rodičia možnosť ísť odprevadiť školáka do ZŠ Mudroňova a zároveň odviedli dieťa do škôlky najkratšou trasou.

(ms)

Páčil sa vám článok?