Na magistráte sa bude pre šetrenie vykurovať na 19 stupňov Celzia

22.9.2022

Zdroj: nc

Páčil sa vám článok?

V kanceláriách budov bratislavského magistrátu sa bude pre energetickú krízu vykurovať na 19 stupňov Celzia. Obmedzili tu už aj ohrev teplej úžitkovej vody a zvažujú aj úpravu organizácie práce, prípadne aj prevádzkového režimu jednotlivých objektov. Pre TASR to potvrdili z hlavného mesta s tým, že v nadväznosti na rast cien energií zriadili aj pracovnú skupinu.

Cieľom bratislavskej samosprávy v rámci úsporných opatrení na magistráte je dosiahnutie plošného zníženia spotreby energií aspoň o 15 percent. "Primárne úpravou užívateľského správania, ale aj technologickými opatreniami na znižovanie energetickej spotreby v objektoch (aj v rámci objektov rozpočtových a príspevkových organizácií a mestských obchodných spoločností)," uviedla  hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Pre úspory v odbere plynu mimo vykurovacej sezóny mesto obmedzilo ohrev teplej úžitkovej vody v objektoch magistrátu. S nástupom vykurovacej sezóny pristúpi aj k zníženiu teploty v jednotlivých objektoch magistrátu na základe "definovania teplotných zón". "V budovách magistrátu - v kancelárskych priestoroch, kde to je možné, počítame s udržiavaním teploty 19 stupňov Celzia počas pracovného dňa, čím mesto pri súčasných cenách zemného plynu dokáže usporiť desiatky tisíc eur," spresnila hovorkyňa.

Mesto tvrdí, že v prípade odberu elektrickej energie v rámci objektov magistrátu a iných pracovísk už má v drvivej väčšine zmodernizované osvetlenie za energeticky efektívnejší LED systém. Okrem toho bude apelovať na zvyšovanie povedomia ohľadne spotreby prostredníctvom zmeny užívateľského správania u pracovníkov. "Zvažujeme úpravu organizácie práce, prípadne aj prevádzkového režimu jednotlivých objektov," povedala Schmucková. Mesto sa snaží energetickú úsporu dosiahnuť aj v rámci modernizácie verejného osvetlenia, a to výmenou svietidiel za menej poruchové a energeticky efektívnejšie svietidlá využívajúce LED technológiu. Do konca roka 2025 počíta s kompletnou výmenou takmer 50.000 svietidiel verejného osvetlenia, čo má priniesť zníženie spotreby elektrickej energie na úrovni 40 percent za rok a po zavedení moderného riadiaceho systému o približne 60 percent za rok.

(TASR)

Páčil sa vám článok?