Zastupiteľstvo schválilo predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok pre električku v Petržalke

23.6.2022

Zdroj: DPB

Páčil sa vám článok?

Bratislavské mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo vo štvrtok predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok projektu predĺženia električkovej trate v Petržalke až po Janíkov dvor. Schválilo tiež zabezpečenie realizácie projektu v súlade s podmienkami poskytnutia pomoci, ako aj zabezpečenie finančných prostriedkov na jeho spolufinancovanie vo výške viac ako 5,595 milióna eur.

Stavebné práce na novej električkovej trati v Petržalke v úseku od Jungmannovej až po Janíkov dvor sú naďalej utlmené, stav trvá už niekoľko týždňov. Mesto Bratislava ešte nepodpísalo so zhotoviteľom dodatok k zmluve, ktorý by reflektoval na rozsiahle zdražovanie cien energií a stavebných materiálov. Dohodu na finálnej podobe dodatku očakáva magistrát v priebehu nasledujúcich týždňov.

Výstavba má byť hradená najmä z eurofondov. Projekt je pod zvýšeným dohľadom zo strany Európskej komisie. Projekt mal byť dokončený do konca roka 2023. Pochybnosť nad týmto termínom opakovane niekoľkokrát vyjadrila ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). Ak projekt nestihne hlavné mesto včas dokončiť, bude to podľa ministerstva jednoznačne zlyhanie bratislavského magistrátu.

Hlavné mesto sa už v minulosti ohradilo voči obavám a tvrdeniam, že má alebo môže mať problém s čerpaním eurofondov. Deklarovalo, že je na prečerpanie plného objemu financií do konca roka 2023 maximálne pripravené. Financie z terajšieho operačného programu, ktoré sa nebudú stíhať využiť do konca roka 2023, je Bratislava pripravená použiť na iné dopravné projekty, ktoré je možné zrealizovať ešte do konca roka 2023.

Výstavbu trate za 74,58 milióna eur bez DPH v úseku Bosákova - Janíkov dvor spustili minulý rok koncom novembra. Stavbu realizuje vysúťažená skupina dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka.

​(tasr)

Páčil sa vám článok?