VIZUALIZÁCIE: Takto by vyzeral parkovací dom na Štrkovci, súčasťou je aj zveľadenie verejného priestoru

8.5.2022
parkovací dom na Štrkovci vizualizácia

Zdroj: Facebook/Martin Chren

Páčil sa vám článok?

Ružinovský starosta Martin Chren predstavil návrh, ako by sa malo v budúcnosti premeniť zanedbané parkovisko na Štrkovci. Cieľom bola podľa jeho slov zachovať parkovacie kapacity so zvýhodnením pre rezidentov a zároveň vytvoriť nový pekný verejný priestor, ktorý zveľadí celú lokalitu. Chren o tom informoval na sociálnej sieti.

Štrkovecké jazero je jedným z najvzácnejších miest Ružinova, miestom, ktoré sa spája s detstvom mnohýcha kde nielen Ružinovčania, ale veľa obyvateľov celej Bratislavy radi trávia čas.

"Približne pred rokom sa nám podarilo zachrániť kľúčové miesto pri jazere - veľké parkovisko z východnej strany, od Sabinovskej ulice. Získali sme ho do majetku mestskej časti a definitívne sme tak dali stopku plánovanej výstavbe novej bytovky na tomto mieste," konštatoval Chren s tým, že vďaka tomu sa podarilo aj odblokovať roky trvajúci proces prípravy územného plánu zóny Štrkovecké jazero, ktorý blokovali aj námietky súkromných majiteľov pozemkov.
Chren preto predstavil návrh, čo by s týmto zanedbaným parkoviskom chceli urobiť. Cieľom bola podľa jeho slov zachovať parkovacie kapacity so zvýhodnením pre rezidentov a zároveň vytvoriť nový pekný verejný priestor, ktorý zveľadí celú lokalitu.

Výsledkom práce architektov a projektantov je návrh dvojpodlažného parkovacieho domu s parčíkom na streche a s novou promenádou zo strany jazera s priestorom na dve prevádzky a terasové sedenie pre návštevníkov.
Samotný parkovací dom má jedno podzemné a jedno nadzemné podlažie a siaha len do výšky terasy vedľajšieho domu na Stropkovskej, takže nikomu nezakryje výhľad na jazero, ani nijako negatívne neovplyvní obyvateľov zo susedstva. Má kapacitu 170 parkovacích miest, ktoré by boli verejne prístupné pre návštevníkov za poplatok. "Na povrchu zostáva približne 70 miest, ktoré by ale boli vyhradené výhradne pre rezidentov - takže celková kapacita súčasného parkoviska vzrastie asi o 2/3 a rezidentom sa bude parkovať ľahšie, než dnes (lebo miesta na povrchu budú pre nich vyhradené a nebude na nich môcť parkovať každý)," priblížil ružinovský starosta s tým, že pre porovnanie, dnes má parkovisko kapacitu zhruba 150 áut a väčšina áut na ňom nepatrí obyvateľom z okolia.

Zdroj: Facebook/Martin Chren

Zdroj: Facebook/Martin Chren

Zdroj: Facebook/Martin Chren

​Chren deklaruje, že dve podlažia do zeme sa už s garážou ísť nedá, jednak to neodporúča environmentálne posúdenie, jednak by druhé podzemné podlažie zasahovalo do podzemných vôd, a jednak by ďalšie podzemné podlažie stálo samo o sebe trikrát viac než celý zvyšok garážového domu.
Na streche by mal vzniknúť pochôdzny park, na ktorý sa dá vyjsť dvoma rampami aj s kočíkom, alebo schodišťom upraveným aj na sedenie s výhľadmi na jazero. Zo strany jazera by mala pribudnúť nová pešia promenáda s dvoma obchodnými priestormi, v ktorých by som rád videl napríklad nový klub seniorov či kaviarničku.
Podľa slovu šéfa ružinovskej samosprávy by zveľadenie tohto priestoru by mohlo byť otázkou dvoch troch rokov.

(nc)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie