FOTO: Búranie Istropolisu: Asanačné práce sa už začali

19.1.2022
0

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Pri Dome odborov (Istropolis) na Trnavskom mýte v Bratislave, ktorý budú búrať, pribudlo oplotenie. Zároveň sa tam začali prvé práce, konkrétne demontovanie mramorového obkladu.

Developer Immocap, ktorý na mieste vybuduje projekt Nový Istropolis, má totiž k dispozícii od bratislavskej mestskej časti Nové Mesto právoplatné rozhodnutie o odstránení existujúceho objektu. Proti búraniu sú organizácie ako DOCOMOMO Slovensko, Spolok architektov Slovenska či mestská kultúrna komisia.

Investor deklaruje zodpovedný prístup k obkladu i k umeleckým dielam a artefaktom. "Obklad sa šetrne uskladní, aby bol pripravený na opätovné použitie priamo v Novom Istropolise, ale v prípade záujmu aj pre mestské či štátne organizácie. Rovnako zodpovedne sa postavíme aj k umeleckým dielam a artefaktom, ktoré sa v spolupráci s expertnou firmou pred časom uložili v špeciálnom sklade a plánujeme ich umiestniť v novom projekte," vyhlásil developer.

FOTOGALÉRIA: (Istropolis v súčasnosti):

Zároveň potvrdil, že na mieste súčasného Domu odborov plánuje vytvoriť nový, živý priestor na bývanie, prácu, trávenie voľného času a zachová tam aj kultúrno-spoločenskú funkciu. "Na príprave projektu pracujeme viac ako štyri roky, zorganizovali sme veľkú medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorej víťazom sa stali renomované holandské ateliéry. Na Trnavské mýto prinášame projekt, ktorý zásadne zlepší život Bratislavčanov v mnohých ohľadoch," povedal generálny riaditeľ Immocap Martin Šramko.

FOTOGALÉRIA: (Istropolis - interiér, fotené pred niekoľkými mesiacmi):

V projekte Nový Istropolis počíta developer okrem kultúrno-spoločenského centra aj s dvoma obytnými budovami, troma administratívnymi budovami či kongresovým hotelom. Z toho jedna stavba má mať výšku 116 metrov. Okrem Domu odborov chce investor prestavať aj jeho okolie.

FOTO a VIDEO: Čo dnes nájdete na miestach bývalých kín, ktoré Bratislavčania radi navštevovali?

V súvislosti s plánovaným búraním Istropolisu príde Bratislava definitívne aj o jedno z najväčších kín na Slovensku. Filmy sa totiž dali premietať aj vo veľkej sále, ktorá disponovala obrovským plátnom a 1160 sedadlami. Okrem toho bola v bývalom Dome odborov ešte jedna kinosála pre 500 ľudí ako aj tzv. Artkino s kapacitou pre 70 divákov. Kiná tu zrušili ešte v roku 2004...

Budova súčasného Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia. Slúžila ako zjazdový palác pre špičky komunistického režimu. Po roku 1989 bola majetkom odborov. Novomestská samospráva sa ju pred rokmi pokúšala odkúpiť, k dohode neprišlo.

Za záchranu Domu odborov bojuje organizácia DOCOMOMO Slovensko. Budovu totiž považuje za ikonickú stavbu s nesmiernou architektonickou a spoločenskou hodnotou. Spolok architektov Slovenska označil búranie Istropolisu za nekultúrny čin. Komisia pre kultúru, médiá a ochranu kultúrneho dedičstva pri Mestskom zastupiteľstve v Bratislave vyzvala investora, aby hľadal riešenia, ktoré zachovajú Dom odborov.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie