VIZUALIZÁCIE: Kultúrne stredisko a knižnicu na Žarnovickej v Rači obnovia

10.1.2022
0

Zdroj: young.s architekti s. r. o. 4

Páčil sa vám článok?

V bratislavskej Rači obnovia kultúrne stredisko a knižnicu na Žarnovickej ulici. Známy je už aj víťazný návrh na revitalizáciu. Budova, ktorá je v súčasnosti energeticky náročná a kapacitne nedostatočná, sa má zmeniť na atraktívne multifunkčné kultúrne stredisko.

"Bude zodpovedať nárokom detí, dospelých aj seniorov," informoval mestský Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) s tým, že víťazný návrh je z architektonického štúdia young.s architekti.

Budova kultúrneho strediska má mať po rekonštrukcii štyri kľúčové časti, ato knižnicu, klubovne pre krúžky, spoločenskú sálu akaviareň. Súčasný objekt sa má podľa architektov zachovať a zrekonštruovať tak, aby jednotlivé priestory na seba lepšie nadväzovali. Zlepšiť sa má aj vnútorná dispozícia priestorov, ktorá bude viac flexibilnejšia.

VIZUALIZÁCIE:

"Vďaka presklenej fasáde sa stredisko príjemne presvetlí, čo nepochybne ovplyvní aj náladu ľudí, ktorí tu budú tráviť voľný čas. Súčasťou návrhu je aj prístavba novej spoločenskej sály pre 160 ľudí," uviedli z MIB. Pribudnúť majú aj parkovacie miesta v bezprostrednom okolí a zlepšiť sa má bezbariérový prístup na prvé poschodie. Zo súčasného vonkajšieho amfiteátru, ktorý sa väčšinu roka nevyužíval pre teplo či v zime, sa vytvorí komunitný dvor.

V priebehu tohto roka sa podľa víťazného návrhu začne tvoriť projektová dokumentácia. Presnejší harmonogram revitalizácie kultúrneho centra a priľahlých verejných priestorov vyplynie v priebehu prípravy projektovej dokumentácie. Náklady za architektonickú súťaž ajsamotnú rekonštrukciu bude hradiť bratislavská mestská časť Rača.

"Predpokladáme rekonštrukciu v dvoch fázach, v prvej opravu samotnej budovy a v druhej fáze možnú prístavbu. Na základe overovacej štúdie a rokovania sa mestská časť rozhodne na ďalšom postupe,“ povedal starosta Rače Michal Drotován.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie