Hlasovanie o parkovacom dome v Petržalke: Obyvatelia lokality jeho výstavbu odmietli

9.11.2021
0
parkovací dom Vavilovova

Zdroj: petrzalka.sk

Páčil sa vám článok?

Sú známe výsledky online hlasovania o výstavbe garážových domov v lokalite Vavilovovej a Jungmannovej ulice v bratislavskej Petržalke. Obyvatelia súkromný parkovací dom odmietli.

Z 2458 dospelých obyvateľov Vlasteneckého námestia, Jungmannovej a Vavilovovej ulice v priebehu mesiaca vyjadrila názor necelá tretina. Ako nás informovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková, damospráva sa bude snažiť presadzovať voľbu väčšiny.

V lokalite Vlasteneckého námestia, Vavilovovej a Jungmannovej ulice je už sedem rokov na jednom z existujúcich parkovísk v pláne komerčný garážový dom. Pozemky, na ktorých má vyrásť, síce patria hlavnému mestu, ale súkromnému investorovi ešte jeho bývalé vedenie schválilo vecné bremeno.

Vzhľadom na rokmi sa ťahajúci spor medzi investorom, magistrátom a časťou obyvateľov mestskej časti Bratislava-Petržalka, ktorí spísali aj petíciu, Petržalka na čele s jej starostom Jánom Hrčkom vo vlastnej réžii zorganizovala nové online hlasovanie.

Všetkých 2458 dospelých obyvateľov s trvalým pobytom v dotknutej lokalite tak mohlo v jeho prvej verzii počas necelého mesiaca vyjadriť svoje názory a vybrať si zo štyroch dostupných alternatív.

Túto možnosť podľa oficiálnych výsledkov, ktoré mestská časť zverejnila deň po skončení hlasovania, teda v pondelok 8. novembra, využilo podľa vopred stanovených podmienok 631 z nich, čo predstavuje účasť 25,67 %.

Najviac, 302 hlasujúcich, si vybralo možnosť, ktorá znamená nesúhlas s výstavbou súkromného garážového domu v danej lokalite.

„Ako sme avizovali vopred, naša mestská časť Bratislava-Petržalka sa bude riadiť týmto výsledkom a v ďalších rokovaniach s investorom či magistrátom budeme presadzovať väčšinové rozhodnutie našich obyvateľov,” uviedol Hrčka a zároveň pripomenul, že ich možnosti sú limitované platnou legislatívou.

To, či komerčný garážový dom na Vavilovovej ulici nakoniec vyrastie, ukáže až čas. Rozhodujúcim faktorom by mali byť predovšetkým ďalšie kroky magistrátu hlavného mesta a investora, ktoré následne - výhradne technicky z pohľadu platnej legislatívy - bude schvaľovať petržalský stavebný úrad.

Šéf petržalskej samosprávy aj z tohto dôvodu pred spustením online hlasovania upozorňoval aj na možný súdny spor, ktorý nesúhlas obyvateľov a následný postup môže zo strany investora vyvolať.

V hlasovaní v pomerne tesnom závese s počtom 282 hlasov skončili dve alternatívy, ktoré by znamenali presun pôvodného zámeru garážového domu z Vavilovovej na Jungmannovu ulicu. Obe na rozdiel od pôvodnej verzie počítali so zachovaním aktuálneho počtu verejných parkovacích miest.

Najmenej hlasov, len 47, patrilo poslednej možnosti, čiže pôvodnému zámeru na Vavilovovej ulici, ktorý počítal s redukciou verejných parkovacích miest.

Najmä proti tejto skutočnosti sa ohradili aj miestni petičiari, ktorí pôvodný plán v kontexte plánovaného januárového príchodu celomestskej parkovacej politiky z dielne hlavného mesta do dotknutej lokality v rámci petržalských Dvorov 4 rozporovali.

OFICIÁLNE VÝSLEDKY ONLINE HLASOVANIA:


1. Štvorposchodový garážový dom na Vavilovovej | 47 hlasov 

2A. Trojposchodový garážový dom na Jungmannovej | 139 hlasov

2B. Štvorposchodový garážový dom na Jungmannovej | 143 hlasov

3. Nesúhlas s výstavbou garážového domu v lokalite | 302 hlasov

ÚČASŤ: iba platné hlasy 25,67 % (aj neplatné hlasy, takmer 30 %)

Neplatné hlasy by výsledky nezmenili. Necelá stovka hlasov, ktoré nespĺňali základné požiadavky, nebola totiž zo strany samosprávy akceptovaná.

(ts, ms) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie