FOTO a VIDEO: Na Námestí Mateja Korvína pribudla socha v hodnote niekoľkých miliónov eur!

17.9.2021

Zdroj: Fb Corwin

Páčil sa vám článok?

Námestie Mateja Korvína v bratislavskom Starom Meste sa stalo dočasným domovom Brémskym mestským muzikantom. Sochu z maľovaného bronzu znázorňujúcu známu rozprávku bratov Grimmovcov zapožičala na desať rokov súkromná nemecká zbierka umenia a mesto Brémy, ktoré je partnerským mestom Bratislavy.

"Je to povzbudivá legenda mesta Brémy o tom, že vzdávať sa netreba ani v ťažkých životných situáciách. Práve to inšpirovalo obyvateľov Brém zapožičať túto sochu Bratislave na znak priateľstva a podpory v období pandémie. Je dôležité, aby sme sa rovnako v ťažkých chvíľach spojili, nevzdali sa a bojovali za svoje šťastie," skonštatovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Socha znázorňuje legendárnu rozprávku o vôli žiť a nevzdávať sa napriek nepriazni osudu. Hlavnými hrdinami sú štyri zvieratká – oslík, kohút, pes a mačka – ktorých sa majitelia, hoci im dobre slúžili, rozhodli zbaviť. Boli totiž starí a nepotrební. Zvieratká na ceste do Brém, kam putujú za lepším osudom, zažívajú rôzne dobrodružstvá a spoločnými silami dokážu poraziť aj nebezpečných lúpežníkov.

Socha Brémski mestskí muzikanti je vyrobená z maľovaného bronzu, meria takmer päť metrov a váži približne dve tony. Jej autorom je Markus Lüpertz, ktorý patrí k najvýznamnejším nemeckým výtvarníkom súčasnosti. Okrem maľby, grafiky a sochárstva sa venuje aj písaniu poézie, prózy a hudbe. Pochádza z českého Liberca. "Táto socha je inšpirovaná nemeckou rozprávkou o vyradených zvieratách, ktoré porazili a vyhnali lúpežníkov a dožili spokojný a šťastný život v ich dome. To je, ako keby som prišiel k vám do Bratislavy, vyhnal odtiaľto lúpežníkov a potom tu žil šťastný a spokojný život," povedal pri príležitosti odhalenia sochy Lüpertz.

Zdroj: FB Zuzana Aufrichtová

​Vzácna socha deň pred slávnostným odhalením...

Hodnota sochy sa odhaduje na niekoľko miliónov eur. V súčasnosti existujú celkovo tri verzie sochy, z toho dve sú v Číne. Ďalšia socha sa vyrába. Záštitu nad podujatím prevzala mestská časť Staré Mesto s podporou developera Corwin a Fondu architekta Weinwurma. "Verím, že sa Bratislave bude moja socha páčiť a že si ju ľudia obľúbia. Myslím, že sa mi podarila. Dúfam, že sa z nej stane bod stretnutí a ľudia si budú hovoriť - zídeme sa tam, pod tou čudnou sochou so štyrmi zvieratami postavenými na sebe," povedal na odhalení diela jeho autor.

Fotografie zo slávnostného odhalenia sochy Brémski mestskí muzikanti nájdete v našej galérii:

Aktuálna videoreportáž: 

(TASR, ars)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie