Chcete si zabádať? Inventáre archívu mesta sú dostupné online

2.5.2021
0

Zdroj: bratislava.sk

Páčil sa vám článok?

Archív mesta Bratislavy spustil projekt digitalizácie existujúcich archívnych pomôcok, ktoré boli bádateľom dostupné len fyzicky.

Pracovníkom archívu sa podarilo previesť do digitálnej podoby základné archívne pomôcky k nosným archívnym fondom ako bratislavský magistrát, Národný výbor, Útvar hlavného architekta, spolky, cechy, osobné fondy i zbierka máp a plánov.

"Inventáre sú dostupné v elektronickej podobe vhodnej na čítanie a vyhľadávanie prostredníctvom tejto  stránky.

Bádatelia tak môžu z pohodlia domova zisťovať potrebné informácie k študovaným témam a môžu si tiež objednať dokumenty do bádateľne archívu prostredníctvom mailu archiv@bratislava.sk," informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Súčasťou sú aj pomocné zoznamy týkajúce sa prečíslovania domov v Bratislave v roku 1975 a zmien názvov ulíc po roku 1989. V sprístupnených pomôckach je možné nájsť informácie nielen k najstarším a najvzácnejším dokumentom archívu, ale aj k dokumentom potrebným pre praktické využitie v súčasnosti ako napríklad plány rôznych stavieb a domov.

Hlavné mesto chce týmto zjednodušiť prístup k dokumentom nielen odborníkom, ale aj širšej verejnosti a tým prispieť k hlbšiemu poznaniu a sprístupneniu minulosti Bratislavy.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?