Na Námestí Slobody pribudne Pamätník demokratickej revolúcie 1989

18.11.2019
Miesto pre umiestnenie pamätníka demokratickej revolúcie

Zdroj: Magistrát

Páčil sa vám článok?

 Na Námestí Slobody, oproti budove Úradu vlády SR, by mal v budúcom roku pribudnúť Pamätník demokratickej revolúcie 1989. Má byť pripomienkou obetí éry totality a stopy zaliate v betóne majú pripomínať tých, ktorí sa zaslúžili o to, aby si ľudia mohli po štyroch desiatkach rokov totalitného režimu zobrať veci verejné do vlastných rúk. Víťazný návrh predstavili v pondelok priamo na námestí.

"Bude to pamätník všetkým ľudom, ktorí mali šancu dať bodku za vyše 40-ročným bojom s totalitou a za vyše 140-ročným úsilím Slovenska o to, aby sme mohli zobrať veci verejné do vlastných rúk," uviedol na tlačovej konferencii jeden z tribúnov Nežnej revolúcie a člen iniciatívy zasadzujúcej sa o pamätník Ján Budaj.

Víťazný návrh, ktorý v rámci verejnej anonymnej architektonickej súťaže vybrala porota, sa nemá vyvyšovať v prostredí, ale prináša horizontálnu formu pripomínajúcu pódium s odtlačkami stôp. "Stopy hovoria o tisícoch študentov, ktorí porušili zákon, lebo stáli na trávnikoch, ale postavili sa na ne, aby počuli a videli, čo sa deje na námestí. Toto sú stopy tohto príbehu," poznamenal Budaj s tým, že práve Námestie Slobody, vtedajšie Gottwaldovo námestie, je spojené s prvou veľkou demonštráciou študentov, kde sa predstavilo hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN). Ľudia by sa tak mohli ľahšie identifikovať s tými, ktorí tu stáli pred tromi desiatkami rokov.

Sme tu na to, alebo by sme tu mali byť na to, ak sme v demokracii, ak sa nám nepáči to, čo vláda a parlament schvaľujú, tak by sme sa mali postaviť a protestovať proti tomu, prichádzať s návrhmi, podnetmi," poznamenal Eugen Gindl, prvý šéfredaktor denníka Verejnosť a člen iniciatívy.

Primátor Matúš Vallo pri tejto príležitosti zdôraznil, že dôležitú udalosť v našich dejinách tak bude pripomínať nielen nedávno otvorené Námestie Nežnej revolúcie, ale čoskoro aj spomínaný pamätník. "Pád totality v roku 1989 považujem za jednu z najvýznamnejších udalostí našich novodobých dejín a takúto pozornosť mesta si určite zaslúži," povedal Vallo.

V budúcom roku by malo hlavné mesto vypísať verejné obstarávanie a mala by sa začať riešiť aj finančná stránka. Časť peňazí plánuje mesto vyčleniť zo svojho rozpočtu, magistrát chce osloviť aj Bratislavský samosprávny kraj. Na financovaní by sa mohli podieľať aj občania.

Idey o tom, že by sa na Námestie Slobody umiestnil pamätník a bol by súčasťou budúcej revitalizácie priestoru, vznikli už v roku 2011. Zámer umiestniť takýto pamätník schválili svojim uznesením aj bratislavskí mestskí poslanci v roku 2014.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.