Desaťtisíce na zlatý padák sa v BVS našli, zato kanalizáciu niektorí Ružinovčania nemajú roky!

23.9.2019
0
Jozef Tomek

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Informácia o tom, že bývalému šéfovi Infra Services - dcérskej firmy Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) odkleplo predstavenstvo odstupné 150-tisíc eur, poriadne rozčúlila Ružinovčanov, ktorí bývajú na ulici Nové záhrady III. Roky totiž žiadajú o zavedenie kanalizácie, na tú sa však peniaze dodnes akosi nenašli.

„BVS už vyše desať rokov odmieta zaradiť do svojho investičného plánu výstavbu kanalizácie v našej lokalite. V januári tohto roku nám spoločnosť oznámila, že vzhľadom na aktuálnu finančnú situáciu nebola predmetná investičná akcia zaradená do Investičného a Finančného plánu na rok 2019,“ hovorí Ing. Jozef Tomek, obyvateľ ulice Nové záhrady III, ktorá sa nachádza v lokalite Prievoz.

Vysvetľuje, že ide pritom o vybudovanie menej ako 200 m kanalizačnej prípojky a napojenie na existujúcu kanalizáciu na ulici Nové záhrady I, ktorú BVS vybudovala približne pred dvoma rokmi. „Je hanbou, že v prakticky v širšom centre mesta nie sú rodinné obytné domy odkanalizované! A je nehorázne, že namiesto zlepšovania služieb a života obyvateľov Bratislavy sa peniaze používajú na zlaté padáky kamarátom. Mám preverené u odborníkov, že 1 m kanalizácie našich parametrov vychádza aj s položením živičného koberca okolo 380 eur,“ rozhorčuje sa pán Tomek. Podľa neho by teda vybudovanie kanalizácie dohromady vyšlo ani nie 80-tisíc eur.

Na ulici je dohromady desať rodinných domov a každý z majiteľov rieši problém chýbajúcej kanalizácie na vlastné náklady. Niektorí majú žumpu, Jozef Tomek investoval do čističky, ktorá ho pred 16 rokmi, keď dokončili výstavbu rodinného domu, stála približne 100-tisíc korún (3 319 eur v prepoč­te). No nejde len o peniaze, ale aj o množstvo nepríjemnej roboty, ktorú si vyžaduje údržba tohto zariadenia, aby stopercentne fungovalo. „Sú s tým patálie. Navyše, každý polrok musím zabezpečovať certifikovaný rozbor odpadovej vody, čo stojí 80 eur,“ spresňuje náš čitateľ. „Keď sme sa sem v roku 2003 sťahovali, pripojenie na plyn sme si zabezpečovali svojpomocne, čiastočne aj elektrinu, no ubezpečovali nás, že kanalizáciu vybudujú. Dodnes ju nemáme, a to žijeme v širšom centre hlavného mesta, v 21. storočí!“

Investícia za milión?

Keď sme v spoločnosti BVS zisťovali, čo bráni vybudovaniu cca 200-metrovej kanalizačnej prípojky v tejto lokalite a kedy ju plánujú zaradiť do investičného plánu, odpoveď znela: „Na ulici Nové záhrady III nejde o vybudovanie kanalizačnej prípojky, ale o potrebu vybudovania verejnej kanalizácie. Výstavba predmetnej verejnej kanalizácie na tejto ulici je podmienená výstavbou verejnej kanalizácie na Domkárskej ulici a na ulici Nové záhrady II, pričom z hľadiska koncepcie odkanalizovania a stratégie je potrebné riešiť/odkanalizovať celú lokalitu: Domkársku ulicu, Nové záhrady II., III., IV. a Hrachovú ulicu - spolu v dĺžke cca 1 200 m. Náklady spolu s projekčnými prácami podľa kvalifikovaného odhadu presahujú 1 milión eur, pričom v sume nie sú započítané prípadné náklady na prekládky iných inžinierskych sietí a majetkovoprávne vysporiadanie. Takáto investičná akcia nie je momentálne zaradená do investičného plánu.“

Jozef Tomek pri starej čističke, ktorá dosluhuje:

Zdroj: Marián Dekan

​Pán Tomek však protirečí: „BVS uvádza, že chce komplexne riešiť situáciu v tejto lokalite a odkanalizovať aj Hrachovú ulicu, no Hrachová ulica má kanalizáciu! Neviem, prečo by sa nemohla investícia realizovať po etapách: v prvej etape odkanalizovať Nové záhrady II a Nové záhrady III (čo je cca 200 m), v druhej etape položiť kanalizáciu pre Nové záhrady IV (cca 140 m) a v tretej etape zvyšok – Domkársku ulicu. To je náš návrh pre BVS.“

(ac)

Páčil sa vám článok?