Poslanec Gajdoš: Úrad musí byť voči majiteľom rozpadnutých budov v centre tvrdší!

30.6.2019
0
Martin Gajdoš

Zdroj: Archív M. G.

Páčil sa vám článok?

Desiatky budov v Starom Meste sú schátrané a hrozí, že sa rozpadnú pred očami Bratislavčanov a turistov. Mnohé z nich sú už aj nebezpečné. Prečo sa to nerieši? Prečo naše mesto nevyužíva potenciál rieky Dunaj a konečne neurobí na promenáde atraktívny priestor? Zhovárali sme sa s nezávislým poslancom za Staré Mesto Martinom Gajdošom.

Pred polrokom sa vymenilo zastupiteľstvo a vedenie Starého Mesta. Zaujímajú ma polorozpadnuté budovy v centre (na Františkánskom námestí, Záhradníckej, Sasinkovej alebo Žabotovej.) Vám tento stav neprekáža?

Prekáža mi to veľmi a musím povedať, že ako architekt to vnímam ešte citlivejšie ako bežní ľudia. Hlavne pri objektoch, ktoré majú vysokú historickú a spoločenskú hodnotu. Samozrejme mi nie sú ľahostajné ani iné chátrajúce objekty, ktoré svojim vzhľadom negatívne vplývajú na verejný priestor.

Mestská časť má na vlastníkov týchto budov právne páky vo forme pokút. Mala by ich uplatniť?

Mestská časť má byť v tomto smere oveľa aktívnejšia. Má využiť každý legálny prostriedok, ako neporiadnych majiteľov prinútiť, dať takéto nehnuteľnosti do poriadku.

Budete na zastupiteľstve apelovať na starostku, aby s tým niečo robila?

Určite je to jedna z hlavných tém, ktoré by som chcel so starostkou riešiť. Predpokladám, že ako architektka bude na túto tému reflektovať a vníma ju podobne. Bude to aj horúca téma našich poslaneckých komisií a určite sa dostane v konkrétnej podobe aj do zastupiteľstva. Jednou z hlavných tém Staromestského programu je aj zvýšenie atraktivity verejných priestorov, ktorých neoddeliteľnou súčasťou je aj architektúra jednotlivých stavieb.

Čo vám najviac prekáža v Starom Meste a chceli by ste to zmeniť a viete to zmeniť?

Tých vecí je naozaj veľa. Od verejných priestorov, dopravy, zelene, opatrení súvisiacich s klimatickou krízou až po bezpečnosť. Jedna téma je však pre mňa naozaj kľúčová. A to je trochu macošský vzťah mesta k svojej rieke Dunaj. Bratislava potrebuje zlepšiť “kontakt” so svojou riekou. V tomto smere máme ešte čo doháňať. Zmeniť sa to určite dá, ale je to komplexná téma.  

Nedávno ste sa vyjadrili, že Propeler by nemal byť len o káve. A čom by podľa vás mal byť? 

Propeler je z môjho pohľadu v prvom rade o kontakte s našou riekou a osobnej lodnej doprave. To je jeden z hlavných bodov, ktorý spája mesto s Dunajom. Budova Propeleru na nábreží s predpolím je fajn, ale len samotná bez lode a náplne súvisiacej s riekou bude z môjho pohľadu stále iba kaviarňou, akých máme v meste už nespočet. Najpodstatnejšie je oživenie kontaktu s Dunajom a to hlavne cez lodnú dopravu

Nie je na hlavu padnuté, že verejný priestor v okolí Propeleru nie je upravený, ako by si zaslúžil? Je tam zábradlie, kde ľudia môžu pozerať na Dunaj, ale lavička len jedna a tam, kde sú lavičky, je zase obrovský múr, kde sa nedá vidieť na rieku. Je to normálne?

Pri vyhlasovaní poslednej súťaže na prevádzkovateľa Propeleru bol jedným z kritérií aj oživenie priestoru okolo samotnej budovy. Chápeme to ako komplexný celok, ktorý jeden bez druhého nebude fungovať.

Ako by sa to podľa vás dalo zmeniť?

Pri budove Propeleru vytvára pomerne veľkú vizuálnu bariéru protipovodňový múr. Hlavným cieľom by malo byť oživenie celej prázdnej plochy okolo budovy na kultúrno spoločenské či rekreačné aktivity a zároveň vytvorenie vizuálne bezbariérového predpolia objektu voči rieke. Výsledok by mohol napríklad vzísť z architektonickej súťaže, pretože možností ako oživiť tento priestor je naozaj veľa.

Hovoríte často o živom Dunaji. Čo to znamená? 

„Živý Dunaj“ je pre mňa synonymom vzájomnej symbiózy Bratislavy, kraja s prírodným prostredím  a potenciálom rieky Dunaj. Vzájomné prepojenie je kľúčové pre zvýšenie kvality prostredia.

Využíva naše mesto druhú najväčšiu rieku v Európe?

V tomto je Bratislava ako hlavné mesto naozaj unikátom. Nedokážeme naplno využívať to, čo nám môžu naozaj niektoré mestá len závidieť. Dunaj má nielen dopravný, ale aj kultúrno-spoločenský, športovo-rekreačný či v dnešnej dobe aj najpodstatnejší enviromentálny potenciál. Toto je momentálne téma, ktorá nás s odborníkmi trápi a v tejto oblasti chceme prispieť k zmene a výraznému zlepšeniu.  

Čo by ste chceli vybudovať, zmeniť, aby Dunaj bol súčasťou mestského života v hlavnom meste?

Budovať mesto, ktoré napríklad nevytvára veľké bariéry vo forme masívnej zástavby na brehu znemožňujúcej využívať tento verejný priestor návštevníkmi. Práve naopak debarierizovať a prepájať v rámci urbanizmu zastavané časti s riekou. To neznamená za každú cenu vylúčiť výstavbu, tá len musí rešpektovať zásady ktoré nie sú v rozpore s myšlienkou skvalitnenia kontaktu mesta s riekou, práve naopak dokáže toto spojenie podporiť.

Blokujú Vallovi poslanci Staré Mesto, lebo im starostka nedala „flek“ vicestarostu?!

V Starom Meste bolo tento týždeň na zastupiteľstve poriadne rušno. Poslanci Teamu Vallo znefunkčnili na istý čas miestny parlament a nemohlo sa pokračovať ďalej. Argumentujú, že nemajú pripravené kvalitné VZN. Rozčarovaná z ich postoja je samotná starostka Zuzana Aufrichtová, ktorá nerozumie ich postoju a naznačuje, že ich nekonštruktívny postoj trvá už dlhšiu dobu. Preto sme oslovili starostku Zuzanu Aufrichtovú a aj poslankyňu Teamu Vallo Danu Kleinert.

Na poslednom zastupiteľstve Starého Mesta poslanci z Vallo Teamu zablokovali rokovanie a tvrdia, že návrhy VZN sú nekvalitné. Ako to je?

K niektorým mali hlavne pripomienky, že neboli v dostatočnom predstihu predložené poslancom. Je pravda, že s niektorými termínmi som z časového hľadiska mal problém aj ja, ale chápem aj vedenie, ktoré chce veci riešiť operatívne. Z môjho pohľadu sa tieto body programu dali s pripomienkovať či vyjadriť nespokojnosť s termínom predkladania aj počas zastupiteľstva bez jeho blokovania.

Je takýto postoj konštruktívny?

Z môjho pohľadu určite nie. Nie je to fér voči poslancom, ktorí si zobrali voľno z práce, aby sa mohli zúčastniť zastupiteľstva. Chápem, je to politika, ale poslanci by si mali uvedomiť v prvom rade, že sú tu pre obyvateľov a v určitom momente by mali veci riešiť s nadhľadom a nie zbytočnými politickými obštrukciami.

(mk) 

Páčil sa vám článok?