VIDEO Rekonštrukcia Karloveskej radiály: Vyskúšali sme, ako funguje MHD

24.6.2019
0
Zastávka Molecova

Zdroj: Katarína Trefilikova

Páčil sa vám článok?

V sobotu sa začali v Bratislave práce, ktoré budú jednou z najväčších skúšok pre vedenie mesta, organizáciu dopravy i obyvateľov - rekonštrukcia Karlovesko-dúbravskej radiály. Jeden z dôležitých dní - prvý pracovný, však prišiel dnes. Boli sme sa pozrieť na mieste.

Prvá fáza rekonštrukcie je v plnom prúde, zastaviť sa nedá, koľajnice v Karlovej Vsi sú už totiž odstránené. Výluka  električiek od zastávky Molecova v Karlovej Vsi až po konečnú v Dúbravke potrvá do konca septembra. Z Dúbravky na Molecovu vozí ľudí autobus X5, na Molecovej (pri Riviére) presadnú všetci na obojsmernú električku X6, ktorá premáva cez Šafárikovo námestie na Námestie SNP (z toho je dopravný uzol, kde sa presadá na ďalšie spoje) a cez tunel sa vracia do Karlovej Vsi. 

Po ôsmej ráno sme boli na mieste a zatiaľ všetko fungovalo, i keď náročnejšie dni ešte prídu. Autá a autobusy v smere z Karlovej Vsi do mesta zatiaľ premávali v dvoch pruhoch, nejaká výnimočná situácia nenastala. V smere do Dúbravky je v Karlovej Vsi priechodný jeden pruh, ale doobeda bol prázdny. Autobusy X5 prichádzali na Molecovu naozaj každú chvíľu, i keď boli pochopiteľne dosť plné. Následne ľudia prestúpili na električku.

Nápor na zastávku Molecova je pochopiteľne obrovský, keďže tu prestupuje celá Karlova Ves i Dúbravka. "Ľudia sa do jednej električky nezmestili. A to stáli na priechode ľudia z dvoch X5, ktoré prišli naraz. Ale išla hneď ďalšia X6, tak sme mali kam nastúpiť," napísala o situácii o 7:46 ráno na sociálnu sieť Katarína Trefilikova (úvodná foto článku). 

Ľudia nastupujú na električku X6 a ďalší vystupujú z autobusu X5, aby presadli na električku:

Informátori, ktorých DPB avizoval, na zastávkach naozaj stáli. Na Námestí SNP sme prestúpili na X9, ktorou sme sa zviezli do Ružinova. Tá naša bolo prakticky prázdna, ráno však boli niektoré "deviatky" plné.

Po radiále sa predtým denne prepravilo do centra mesta a z neho viac ako 30.000 cestujúcich, následky jej odstavenia preto môžu byť veľké. "Od 22. júna do 20. decembra nás čakajú prvé dve etapy rekonštrukcie radiály. Obnova radiály je nevyhnutná, ak by sme k nej nepristúpili, hrozilo by nám pre havarijný stav jej kompletné odstavenie. Po rekonštrukcii však bude rýchlejšia, tichšia a bezpečnejšia," povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Cestujúci smerujúci do centra prechádzajú ráno cez priechod z autobusovej na električkovú zastávku:

Cestovanie z konečnej električiek v Dúbravke k tunelu sa po modernizácii skráti o tri minúty aj vďaka preferencii električiek na všetkých križovatkách. Veľké prestupné uzly, zastávky Molecova a Damborského, budú riešené ako integrované prestupné zastávky. Dôjde k vybudovaniu nových nástupísk zastávok, vybavených osvetlenými prístreškami pre cestujúcich, s automatmi na výdaj cestovných lístkov aj s elektronickým informačným systémom. Prístup k nim bude bezbariérový. Vjazd električiek do obratiska v Karlovej Vsi bude umožnený aj zo smeru Dúbravka, čo prispeje k uľahčeniu riešenia náhradnej dopravy počas mimoriadnych odstávok električkovej premávky. Veľká časť trate bude zazelenaná.

FOTOGALÉRIA:

Modernizácia radiály prináša so sebou aj veľkú zmenu v organizácii MHD. K​eďže na zastávke Molecova nie je obratisko električiek, trasu do Karlovej Vsi obsluhujú výlučne obojsmerné električky, ktoré však tvoria len menšiu časť vozového parku DPB. Trasu z Petržalky je z rovnakého dôvodu tiež možné prevádzkovať iba obojsmernými električkami. 

Súčasný počet obojsmerných električiek však umožňuje premávku liniek s takýmito vozidlami iba medzi centrom mesta a Karlovou Vsou, respektíve Petržalkou. Preto muselo mesto pristúpiť k reorganizácii aj všetkých ostatných električkových liniek nasledovne:

Linka 1: Hlavná stanica – Obchodná – Námestie SNP – Petržalka, Jungmannova a späť

Linka 2: Hlavná stanica – Blumentál – Trnavské mýto – ŽST Nové Mesto a späť

Linka 3: Rača, Komisárky – ŽST Vinohrady – Račianske mýto – Blumentál – Špitálska – Námestie SNP a späť, pričom z Námestia SNP pokračuje ďalej ako linka č. 9 do Ružinova

Linka 4: Zlaté piesky/ŽST Nové Mesto – Trnavské mýto – Špitálska > Kamenné nám. > Nám. Ľ. Štúra > Most SNP > Chatam Sófer > tunel > Kapucínska > Námestie SNP > Špitálska – Trnavské mýto – Zlaté piesky/ŽST Nové Mesto, pričom každý druhý spoj ide striedavo na Zlaté piesky alebo ŽST Nové Mesto

Linka x6: Karlova Ves, Molecova – Lafranconi > Chatam Sófer > Most SNP > Šafárikovo nám. > Námestie SNP > Kapucínska > tunel > Lafranconi – Karlova Ves, Molecova

Linka 9: Ružinov, Astronomická – Trnavské mýto – Blumentál – Obchodná – Námestie SNP a späť, pričom z Námestia SNP pokračuje ďalej ako linka č. 3 do Rače

Linky 5, 6, 7 a 8 počas tejto výluky nepremávajú a sú nahradené inými linkami.

Napriek tomu, že na každú električkovú radiálu premáva jedna električková linka (s výnimkou doplnkovej linky 2), napriek tomu bude rozsah počtu spojov električiek zachovaný - spoje na jednej linke budú premávať častejšie. V rannej špičke je posilnený interval na linkách 1, 3, 4 a 9 na 4 minúty a na linke č. x6 až na 3 minúty. V čase sedla a odpoludňajšej špičky premávajú linky 1, 3, 4 a 9 v intervale 5 minút a linka x6 v intervale 4 minúty. Vo večerných hodinách a počas víkendov premávajú linky 1, 3, 4, x6 a 9 v intervale 7-8 minút. Doplnková linka 2 premáva celotýždenne v intervale 15 minút.

Na každej električkovej linke s výnimkou linky 2 premávajú aj nové nízkopodlažné a klimatizované električky. Na linkách 3, 4 a 9 je to počas pracovných dní spravidla každý druhý spoj.

Trolejbusová doprava

Od 22. júna 2019  sa posilní interval v rannej špičke na linke č. 210 z 10 minút na 7-8 minút v čase od 7:30 do 8:45. DPB, a.s. reaguje na zvýšený počet cestujúcich po otvorení nových kancelárskych objektov v lokalite Mlynské nivy. Linka tiež ponúka rýchlejšie spojenie Hlavnej stanice s Vajnorskou radiálou.

Na linke 201 sa posúva odchod prvého ranného spoja z Čiližskej na Hlavnú stanicu o tri minúty skôr zo 4:38 na 4:35, aby bol zabezpečený prípoj na nové vlakové spojenie Railjet z Bratislavy do Prahy.

Autobusová doprava

V súvislosti so začiatkom stavebných prác na  modernizácii Karlovesko-Dúbravskej radiály DPB, a.s. zriaďuje náhradnú autobusovú dopravu v úseku Molecova – Dúbravka, Pri kríži, ktorá bude označená ako linka X5, na ktorej každý druhý spoj v čase od 5:00 do 19:30 počas pracovných dní premáva len v úseku Molecova – Karlova Ves, Borská. Interval linky X5 je 3 – 7,5 minúty, čo zabezpečí na zastávke Molecova komfortný prestup na linku X6, ktorej interval je rovnaký.

DPB, a.s. upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby venovala zvýšenú pozornosť označeniu vozidiel na elektronických tabuliach autobusov, kde sú spoje označené, či premávajú iba po Borskú alebo až do Dúbravky.

Vzhľadom na očakávaný zvýšený počet cestujúcich kvôli výluke električiek v Dúbravke sa ponechajú linky 83 a 84 počas pracovných dní letných prázdnin v intervale ako v pracovné dni školského roka. Na linke 83 počas víkendov sa interval zlepší z 12 na 10 minút, čo znamená o jeden spoj navyše každú hodinu. Zároveň na tieto linky budú vypravované tie najdlhšie autobusy, ktoré má DPB, a.s. k dispozícii, a to 19,5 metra dlhé autobusy Mercedes-Benz Capacity.

Kapacita sa rovnako zvyšuje aj na linkách 29, 53 a 61. Na linku 61 sa nasadia najkapacitnejšie autobusy Mercedes-Benz Capacity, ktoré zlepšia komfort pre cestujúcich na tejto vyťaženej linke medzi Hlavnou stanicou a letiskom a zlepšia sa podmienky na prepravu batožín. Na linke 53 sa zvýši kapacita nasadením dlhších 12-metrových vozidiel a na linke 29 nasadením kĺbových autobusov počas pracovných dní.

Kvôli ponechaniu linky 84 v intervale ako počas pracovných dní školského roka je zlepšený interval v rannej špičke pracovných dní aj na linke 99.

Linky 31 a 39 budú premávať v prázdninovom režime o týždeň skôr ako ostatné linky z dôvodu ukončenia semestra na vysokých školách.

Zohľadnili sme požiadavky firmy OLO pre lepšie zabezpečenie odvozu z pracovných zmien časovou úpravou spojov linky 77 a zároveň tým vytvoríme prípoj k zmenovým spojom linky 74 o 6:10 a 18:10 z Vlčieho hrdla na Hlavnú stanicu.

Aj pri autobusoch DPB, a.s. reaguje na zavedenie nových vlakových spojov Railjet z Bratislavy do Prahy. Na linke 32 sa pridáva nový spoj o 4:29 z Kuklovskej na Hlavnú stanicu. Okrem toho dochádza k zavedeniu spoja o 23:15 z Hlavnej stanice na Dlhé diely aj počas pracovných dní kvôli zlepšeniu obsluhy v súvislosti so začiatkom výluky električiek v Karlovej Vsi a Dúbravke. V prípade nočnej dopravy sa zavádza nový spoj linky N34 o 22:59 z Dúbravky na Hlavnú stanicu, kde je zabezpečený prípoj na rozjazd nočných spojov o 23:30.

(ms, tasr)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.