• Samospráva
  • 29.04.2019 09:44

Kaplnka sv. Rozálie v Lamači ožíva ako miesto stretnutia veriacich

0 0
Zdroj: TASR - Renáta Minová

V bratislavskom Lamači slávili v tomto roku veľkonočnú nedeľu dvakrát. V prostredí národnej kultúrnej pamiatky, v kaplnke sv. Rozálie sa v nedeľu 28. apríla uskutočnila slávnostná bohoslužba gréckokatolíckeho obradu podľa gregoriánskeho kalendára.

"Omšu celebroval viedenský protosynkel Jurij Kolasa a koncelebroval Peter Sabol z bratislavskej eparchie," uviedol starosta Lamača Lukáš Baňacký. "Na bohoslužbe v ukrajinskom jazyku s liturgickými pasážami v jazyku slovenskom, ilustrujúcu blízkosť oboch jazykov, sa zúčastnilo približne 230 veriacich. Medzi nimi aj veľvyslanec Ukrajinskej republiky na Slovensku Jurij Muška," dodal lamačský starosta.

Lamač má záujem pozdvihnúť kaplnku sv.Rozálie nielen ako významnú kultúrnu pamiatku a symbol Lamača, ale aj ako živý liturgický priestor. "Práve takéto slávnosti k tomu prispievajú," zvýraznil Baňacký, ktorý pripomenul, že zámer podporili aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a bratislavský eparcha Peter Rusnák.

Mestská časť, i na základe ohlasu slovenských a ukrajinských veriacich, bude podporovať myšlienku, aby kaplnka slúžila katolíckym veriacim latinského i byzantského obradu.

​Ranobaroková Kaplnka sv. Rozálie bola postavená v rokoch 1680 až 1682 z vďaky za ukončenie morovej epidémie, ktorá si v rokoch 1678 - 1679 vyžiadala viac ako 12.000 obetí. Mesto jej stavbu financovalo z verejnej zbierky obyvateľov. Až do konca druhej svetovej vojny bola cieľom pútí. V roku 1963 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Posledná väčšia oprava kaplnky sa realizovala v rokoch 1974 - 1975.

(TASR) 


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.