Devín zvažuje výber novej firmy na zber odpadu

30.1.2012
0
Páčil sa vám článok?

Bratislavská mestská časť Devín je nespokojná s vysokými poplatkami za zber veľkorozmerného a drobného stavebného odpadu prostredníctvom veľkokapacitných kontajnerov, ktoré v niektorých MsČ umiestňuje mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), a.s.

"Je tam 300-percentný medziročný nárast," povedala pre TASR starostka Devína Ľubica Kolková. Mestská časť si preto urobila prieskum a zvažuje výber súkromnej firmy.

V roku 2011 zaplatila MsČ za odpad 3746 eur. "Keď sme dostali cenník na rok 2012, zistili sme, že ak by sme si objednali rovnaký objem likvidácie odpadov ako v uplynulom roku, pri nových cenách by samospráva už po zohľadnení 20-percentnej zľavy zaplatila 9790 eur," vysvetľuje starostka, ktorá kvôli vysokým cenám OLO oslovila iné firmy. "Teraz si robíme prieskumy a pýtame sa, čo ďalej." Jeden veľkokapacitný kontajner s objemom tri tony by MsČ pri nových sumách stál 326 eur.

Podľa spoločnosti ASA s.r.o. by Devín za rovnaké množstvo odpadu platil 5940 eur a Homola Team s.r.o. samospráve ponúkol cenu 5580 eur. Súkromné spoločnosti teda ponúkli samospráve výhodnejšie ceny, nejde však o ekologické spaľovanie. "Mám byť teraz uvedomelá voči životnému prostrediu alebo budem dobrý hospodár?" pýta sa starostka obce, ktorá je v nútenej správe. Očakáva preto diskusiu na pôde mesta. Likvidovať odpad prioritne spaľovaním určuje aj Všeobecne záväzné nariadenie hlavného mesta SR.

Pavel Vitek z mestského podniku OLO argumentuje, že v predchádzajúcich cenách neboli zohľadnené náklady na spaľovanie. "Sú problémy s rozpočtom mesta. Nevieme dotovať tie činnosti, ktoré sme dotovali predtým," uviedol pre TASR s tým, že tri roky MsČ platila za odpad paušálny poplatok, v ktorom neboli zahrnuté náklady na spaľovanie. "Samosprávy majú navyše zľavu, každý iný platí plnú sumu," dodal.

Podľa primátora Milana Ftáčnika je paradoxné, že spaľovňa je síce ekologickejšia, ale ekonomicky stojí viac ako odpad vyvezený na skládku. "Budeme sa musieť k týmto veciam vrátiť a riešiť ich vo vzťahu k mestským častiam, pretože treba rešpektovať ich finančnú kondíciu," uviedol primátor na januárovom mestskom zastupiteľstve pre médiá. Mesto trvá na tom, že odpad je nutné prednostne likvidovať spaľovaním. "To je proste povinnosť, o tom nemožno diskutovať. Pre toto mesto treba hľadať ekonomiku aj ekológiu. Ekológia jednoznačne vedie cez spaľovňu a likvidáciu odpadu čo najekologickejším spôsobom," uzavrel.

Mestské časti, na území ktorých sa nenachádzajú zberné dvory, majú na tieto účely pridelené veľkokapacitné kontajnery. Najmenej dvakrát do roka zabezpečí OLO zber a prepravu objemných odpadov na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia. Samosprávy dostanú od mesta 10 percent z výnosu miestneho poplatku, ktoré by mali použiť na úhradu nákladov, ktoré sú so zberom odpadu spojené.

(TASR)

Páčil sa vám článok?