Petržalský spolok žiada zastaviť zámenu pozemkov

19.1.2012
0
Páčil sa vám článok?

Okamžite zastaviť proces zámeny pozemkov a otvoriť verejnú diskusiu o zámere v dotknutých mestských častiach a na úrovni mesta žiada Petržalský okrášľovací spolok v súvislosti s Kráľovou horou. Primátorovi Bratislavy Milanovi Ftáčnikovi a starostovi mestskej časti Petržalka Vladimírovi Bajanovi poslal 18. januára 2012 otvorený list.

"Primátor materiál z rokovania dnešnej mestskej rady stiahol," povedal dnes pre TASR hovorca primátora Ľubomír Andrassy.

V liste spolok ďalej žiada, aby sa zadefinoval účel využitia zamenených pozemkov a aby mesto v budúcnosti vypracovalo pravidlá takýchto zámen. Z hľadiska Petržalky ide o veľmi nevýhodnú zámenu pozemkov na Kráľovej hore za lukratívne pozemky v Petržalke, uvádza sa v liste, pod ktorý sa podpísalo osem ľudí vrátane predsedníčky spolku Ivety Plšekovej. Petržalka okrem iného stratí odňatím pozemkov nemálo peňazí a rovnako stratí aj mesto, ktoré by predajom takýchto pozemkov získalo verejnou súťažou oveľa viac, upozorňuje spolok.

Primátor podľa Andrassyho vníma ako oprávnenú požiadavku verejnosti poznať kroky bratislavskej samosprávy s možnou zámenou pozemkov. "Mesto zatiaľ pripravilo analýzu, za akých podmienok je možné takúto zámenu vykonať, a zároveň vytypovalo viaceré pozemky, ktoré sa nachádzajú v Ružinove, Novom Meste a Petržalke," dodal hovorca. Mesto chce vytvoriť priestor pre ďalšiu diskusiu na rokovanie o tejto téme na úrovni samosprávy, ale aj s mestskými časťami či Bratislavčanmi. "Keďže ide o citlivú tému, na základe rokovania finančnej komisie mesta aj snahy zapojiť do tohto procesu mestské časti a verejnosť primátor stiahol materiál z rokovania dnešnej mestskej rady," uviedol. Najskôr bude táto téma predmetom marcového rokovania zastupiteľstva.

Starosta Petržalky Vladimír Bajan pre TASR povedal, že sa k otvorenému listu spolku vyjadrí až vtedy, keď bude od primátora lepšie informovaný. Už v minulom roku však odmietal, aby si mesto riešilo svoje finančné problémy na úkor Petržalky. Mestská časť nechce prísť o pozemky, kde plánuje riešiť napríklad statickú dopravu či stavať garážové domy.

(TASR)

Páčil sa vám článok?