Slovenka žijúca v maďarskom pohraničí: Takto prežívame tieto ťažké časy

17.3.2020
0

Zdroj: TASR/AP

Páčil sa vám článok?

Občania Slovenska žijúci v Maďarsku, teda aj mnohí bývalí Bratislavčania, zažívali veľmi krušné hodiny. Maďarsko totiž zavrelo hranice a ak by vycestovali na Slovensko, domov by ich už nepustili. Obrat nastal iba pred chvíľou, keď ministri vnútra oboch krajín podpísali dohodu. Slováci, ktorí žijú v Maďarsku vo vzdialenosti najviac 30 kilometrov od hraníc, budú mať tzv. voľný cezhraničný pohyb. O tom, ako tieto chvíle prežívala, sme sa rozprávali s Katarínou vo chvíli, keď nemohla ísť na Slovensko.

Bývaš v maďarskej dedinke Hegyeshalom (na fotografii policajti kontrolujú cudzincov na hraničnom priechode pri Hegyeshalome), ale občianstvo máš slovenské. Hranice sú aktuálne zatvorené, ak vycestuješ na Slovensko, domov ťa už nepustia. Čo to pre teba a tvoju rodinu v praxi znamená?

Je to extrémna situácia, ktorá je čerstvá. Momentálne zatvorenie hraníc pre nás nie je natoľko citeľné, keďže s manželom pracujeme z domu.  Čo to bude znamenať do budúcnosti, nevieme. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať, aj keď veľa ľudí z pohraničia nemá kde isť, už len do karantény okrem Gabčíkova. Domovy majú v Maďarsku. Niečo sa stane rodine, bezodkladne musíš ísť na Slovensko, necháš tu všetko a potom čo? Kam tí ľudia pôjdu na Slovensku okrem Gabčíkova? A domov do Maďarska ich už nepustia... 

Ako dlho žijete v Maďarsku?

V Maďarsku bývam 7 rokov, vnímam to tu ako svoj domov, nie ako prechodné obdobie, mám niekoľko priateľov, ktorí tu žijú viac ako 10 rokov...

Tvoja celá rodina žije na Slovensku?

Áno, zvyšok mojej aj manželovej rodiny žije na Slovensku.

Dnes nevieme povedať, ako dlho budú tieto opatrenia trvať. Ako to budete riešiť?

Myslím si, že my, na našej úrovni nevyriešime nič. S manželom a dcérou sa zdržiavame doma, zamestnávateľ mi umožnil prácu z domu, dodržiavame teda opatrenia, ale okrem nás tu nikto nenosí napríklad rúško. Verím však, že vlády vyrokujú  výnimku prechodu pre obyvateľov s prechodným pobytom v Maďarsku, pretože vycestovať na Slovensko môžeme na Slovensko / s povinnosťou karantény 14 dní/ , ale do Maďarska nás už nepustia. Máme len prechodný pobyt, nie občianstvo a Maďarsko momentálne púšťa na svoje územie iba občanov. Situácia okolo vírusu sa určite bude zhoršovať a ide o tisíce obyvateľov pohraničia...

Nerozmýšľali ste ísť dočasne žiť na Slovensko, aj za cenu karantény?

Karanténa je skôr povinnosť a rešpektujeme ju, no zatiaľ sa nechystáme. A ako som spomínala, kam? Veľa ľudí z pohraničia už nemá svoje nehnuteľnosti na Slovensku, len v Maďarsku.

Aký je pomer počtu Maďarov a Slovákov v dedine, kde žiješ?

Neviem to posúdiť aj preto, že v našom okolí veľmi Slováci nebývajú.

Poznáte sa navzájom? Máte sociálne väzby aj v Maďarsku alebo sa cítite izolovaní?

Určite sa zatiaľ necítime izolovane, máme tu pomerne silné sociálne väzby a ešte raz prízvukujem, je to náš domov, napriek tomu že pracujeme v BA a máme tam celú rodinu, Hegyeshalom beriem ako svoj domov

Vieš po maďarsky?

Áno, naučila som sa, ale stále sa učím, manžel a dieťa vedia po maďarsky plynulo.

Vykupujú ľudia u vás obchody? Dá sa u vás kúpiť dezinfekciu?
Nedá, s týmto typom tovaru je to podobne ako na Slovensku či Rakúsku.
Sú ulice prázdne, vyľudnené ako u nás?
Nie, obmedzenia sú zatiaľ, teda k dnešnému dňu slabšie ako u nás, ľudia sa voľne pohybujú, nejak sa v tomto neobmedzujú.
Aktuálne je u vás 50 prípadov nákazy koronavírusom, jeden zomrel a  dvaja sa stihli vyliečiť. Teraz začnete sledovať viac aj maďarské  spravodajstvo? Či s ste ho sledovali rovnako - všeobecný vývoj v krajine aj predtým, máte prehľad?
Sledujeme vývoj vo všetkých krajinách, tak ako sme sledovali vývoj v Číne, tak sledujeme celú Euurópu.
(nc)
Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.