Hrozné: Muž osobne odovzdal na Hodžovom námestí podvodníkom vyše 25-tisíc eur
Zdroj: shuttestock
Ďalší dôverčivý človek prišiel o hotovosť v desiatkach tisíc eur. Peniaze osobne odovzdal podvodníkom v bratislavskom Starom Meste. Ako podvod prebiehal, nám prezradil bratislavský policajný hovorca Lukáš Pecek.
Podvodník, v tomto prípade asi podvodníčka, sa svojej obeti v telefóne predstavila ako policajná vyšetrovateľka z Košíc Klára Nováková. Podvedenému mužovi tvrdila, že mu chceli vybrať z účtu peniaze a následne mu na podporu svojich tvrdení zaslala z emailovej adresy klara.novakova0212@gmail.com fotografiu falošného služobného preukazu s fotografiou.
"Následne odovzdala telefón ďalšej osobe, ktorá sa predstavila ako pracovník Národnej banky Slovenska Peter Kováč. Podvedeného telefonicky inštruoval, aby vybral peniaze zo svojho účtu, čo dôverčivý muž, žiaľ, urobil a z rôznych účtov vedených v banke vybral finančnú hotovosť dokopy vo výške 25.390 eur, ktoré následne osobne odovzdal neznámemu mužovi, ktorý sa preukázal certifikátom v mobilnom telefóne, v blízkosti Hodžovho námestia v Bratislave," uviedol Pecek.
Polícia opäť ľudí vyzýva, aby boli opatrní a riadili sa nasledujúcimi zásadami:
Nevyberajte peniaze z bankového účtu na základe telefonických alebo e-mailových výziev. Štátne inštitúcie od vás takýmto spôsobom nikdy nepožadujú finančné prevody ani hotovosť.
Nikdy neodovzdávajte finančné prostriedky neznámym osobám, a to ani pred pobočkami bánk, budovami štátnych inštitúcií alebo nákupných centier.
Overujte si totožnosť osôb, ktoré sa prezentujú ako zamestnanci štátnych orgánov. V prípade pochybností kontaktujte priamo danú inštitúciu cez oficiálne telefónne čísla alebo webové stránky. Štátne inštitúcie neposielajú fotokópie svojich služobných preukazov na email klientov.
Nikdy nezdieľajte svoje osobné údaje, PIN kódy alebo prístupové heslá prostredníctvom telefónu, SMS alebo e-mailu.
A hlavne, o týchto podvodných praktikách komunikujte so svojimi blízkymi.
(ms)