Vražda na internáte: Volodymyr vysvetlil, prečo zabil študentku Máriu

26.6.2022

Zdroj: FB Polícia SR - Bratislavský kraj

Páčil sa vám článok?

Vysokoškolskú študentku Máriu našli bez známok života v priestoroch bratislavského internátu 3. júna. Vyšetrovateľ obvinil zadržaného Volodymyra pre obzvlášť závažný zločin vraždy. Čo tragédii predchádzalo a aj dôvod, prečo sa stala, Volodymyr už vysvetlil.

Informáciu poskytol ako prvý portál čas.sk. K tragédii podľa obvineného došlo preto, že mu Mária nedala odpísať odpovede na teste v škole a nereagovala ani na jeho následné správy. To bol podľa Volodymyra motív zaškrtenia študentky. 

„Uviedol, že ho rozhnevalo, že poškodená mu neodpisovala, keď ju žiadal o pomoc prostredníctvom telefonátu, nevšímala si jeho správy,“ uvádza sa v súdnom uznesení, ktoré má Nový Čas k dispozícii.

Na izbe došlo medzi dovtedy kamarátmi k veľkej hádke, pri ktorej Volodymyr skočil na svoju obeť a začal ju dusiť oboma rukami. „Najprv ju škrtil na posteli a keď ju pustil, poškodená začala kričať, že čo robí, že ju zabije, začala sa brániť, poškrabala ho na krku, načo ju obvinený položil na zem, oboma rukami ju začal dusiť na krku, asi minútu až dve, kým sa prestala brániť a nič nevravela. Pustil ju, až keď nebolo badať známky života,“ píše sa o desivých detailoch vraždy v bratislavskom internáte v súdnom uznesení. Zvláštne je, že volanie o pomoc a krik bezbrannej obete nikto nepočul.

Volodymyr sa po skutku správal zvláštne. "Nie je vylúčené, že sa uvoľnila už v tom čase tá negatívna emócia a preklopil sa opäť do stavu prevažujúcich pozitívnych emócií. To je ako keď vám zomrie blízky a vy ho prikryjete z úcty plachtou,“ vysvetľuje súdny znalec Dušan Kešický. Na izbe sa zdržal asi hodinu. Najprv však zrejme uvažoval, ako za sebou zamiesť stopy. A nebol v tom sám. „Aj jeho matka, ktorej sa ku skutku priznal, ho presviedčala o potrebe zamlčania aj v spojení so skutočnosťou, že obvinený je štátnym príslušníkom Ukrajiny, na ktorej má trvalý pobyt,“ uvádza sa ďalej v uznesení.

Ťarcha viny mu zrejme nedala spávať, už po pár dňoch sa išiel sám priznať na políciu. Tam začal rozplietať klbko svojich emócií a tvrdil, že trpí psychickou poruchou a opakovane sa liečil po smrti otca na psychiatrii, najskôr v roku 2018 v Trenčíne.

„Následne bol hospitalizovaný v apríli 2020 v nemocnici v Dnepre na schizofréniu, kvôli čomu mal rok prerušené štúdium na Slovensku. Lieky prestal brať asi pred mesiacom napriek upozorneniu lekárky, že opäť skončí v nemocnici. Ako prestal brať lieky, nevedel sa kontrolovať. Zároveň obvinený uviedol, že to, čo sa stalo, ako aj samotný priebeh skutku, „mu diktovala jeho hlava“. Snažil sa vysvetliť, prečo zniesol zo sveta svoju úbohú priateľku. To, nakoľko choroba ovplyvnila jeho schopnosť uvedomovať si realitu, budú teraz skúmať súdni znalci. V súčasnosti ho však ochorenie neuchránilo pred väzbou a hrozí mu 15 až 20 rokov.

​(ivk,nč)

Páčil sa vám článok?