Demonštranti zablokovali viaceré komunikácie v hlavnom meste, polícia musela použiť slzotvorný plyn

1.9.2021

Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Páčil sa vám článok?

AKUTALIZOVANÉ Demonštranti, odhadom niekoľko stoviek, zablokovali komunikácie v okolí Hodžovho námestia, ale aj iné ulice v Bratislave. Prítomným policajtom sa zatiaľ nepodarilo dostať dav mimo cesty. Polícia zatiaľ výraznejšie nezasiahla. Demonštrujúci skandujú heslo "blokácia".

"Krátko po 16.00 h došlo zo strany účastníkov zhromaždenia k zablokovaniu cesty na Hodžovom námestí a Suchého mýta," uviedla polícia, ktorá vodičov žiada na prejazd využiť alternatívnu trasu.

V okolí Hodžovho námestia sa začali tvoriť kolóny. Dopravný podnik Bratislava informuje, že pre blokáciu cesty musel v okolí zastávky Hodžovo námestie prerušiť premávku liniek mestskej hromadnej dopravy 83, 93, 147, 203, 207 a 212.

Demonštranti, ktorí zablokovali cesty v okolí Hodžovho námestia v Bratislave, sa presúvali ďalej po centre mesta smerom k Mostu SNP a začínali blokovať aj ďalšie komunikácie. Zablokovali podchod pod Hodžovým námestím, Staromestskú ulicu a mieria ďalej. Polícia vtedy nezasiahla a nedarilo sa jej dostať dav pod kontrolu.

Na Staromestskej ulici pri mestských hradbách, neďaleko Dómu sv. Martina, sa demonštrantov snažil zastaviť zásahový tím bratislavskej mestskej polície. K mestskej polícii sa neskôr pridala štátna polícia so svojimi policajnými ťažkoodencami. Protestujúci dav sa snažia dostať mimo cesty a zabrániť im pokračovať v blokácii ďalších ciest.

Atmosféra na Hodžovom námestí:

V centre Bratislavy, na Moste SNP, Staromestskej ulici a v okolí Hodžovho námestia bola obmedzená doprava. Cesty boli pre blokáciu neprejazdné. Taktiež tam nepremávali linky mestskej hromadnej dopravy. V centre sa tvorili kolóny.

Antikonfliktnému policajnému tímu sa podarilo dohodnúť s demonštrantmi, aby neblokovali Staromestskú ulicu v Bratislave a presunuli sa späť smerom na Hodžovo námestie.

Demonštrantov postupne vytláčali zo Staromestskej ulice ťažkoodenci. Zasahovať zatiaľ nemuseli. Eskalácii napätia sa snažil zabrániť antikonfliktný tím.

Polícia musela nakoniec použiť slzotvorný plyn voči časti demonštrantov, ktorí blokujú cesty na Hodžovom námestí. Niektorí demonštranti sa totiž správajú k policajtom agresívne a nadávajú im. Došlo aj k potýčkam medzi demonštrujúcimi a políciou. Pri jednej z nich musela polícia v sebaobrane zakročiť a použiť pelendreky či slzotvorný plyn. Niekoľko stoviek demonštrantov však naďalej už vyše hodiny blokuje cesty v okolí Hodžovho námestia.

Cesty v okolí Hodžovho námestia sú však naďalej blokované množstvom protestujúcich. Na mieste sú už policajní ťažkoodenci. Voči demonštrantom zatiaľ nezasiahli. Bránia im však v rozšírení blokácie aj na ďalšie komunikácie v centre mesta.

Časť demonštrantov však začala blokovať okrem Hodžovho námestia v Bratislave aj Šancova ulicu, ktorá je jednou z hlavných dopravných tepien v meste, a okolie železničnej Hlavnej stanice. Polícii sa však križovatku ulíc Šancová a Námestie Franza Liszta zakrátko podarilo sprejazdniť. Obnovené sú už aj premávky liniek mestskej hromadnej dopravy v tomto okolí.

Polícia zadržala celkovo 12 ľudí. Dôvodom boli priestupky proti verejnému poriadku, neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa. Taktiež aj blokovanie dopravy či pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa. Informoval o tom policajný hovorca Michal Szeiff.

Policajní ťažkoodenci postupne po 19.00 h vytlačili protestujúci dav ľudí, ktorý takmer tri hodiny blokoval cesty v okolí Hodžovho námestia v Bratislave. Na mieste bolo pripravené aj policajné vodné delo. Použiť ho však nemuseli. Krátko pred 19.30 h sa podarilo opäť obnoviť dopravu v okolí Prezidentského paláca. Pri večernom zásahu zadržala polícia tri osoby.

Polícia pred zásahom niekoľkokrát ľudí vyzvala, aby cestu prestali blokovať a upustili od protiprávneho konania. Polícii sa podarilo ľudí postupne z cesty vytlačiť na chodník pri Prezidentskom paláci. "Policajti opakovane vyzývali účastníkov zhromaždenia, ktorí blokovali križovatku na Suchom mýte. Z dôvodu protiprávneho konania boli následne zo Štefánikovej ulice obmedzené na osobnej slobode tri osoby, ktoré policajti následne eskortovali na policajné oddelenie," uviedla bratislavská polícia. Jednou zo zadržaných je aj organizátorka protestov, ktoré sa konali v poslednom období na Hodžovom námestí.

V hlavnom meste sa pri príležitosti Dňa Ústavy SR konajú viaceré verejné zhromaždenia. Protestuje sa na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom, pred parlamentom i na Námestí slobody. Dav sa medzi týmito miestami niekoľkokrát presúval.

Verejné zhromaždenia v Bratislave sa doteraz zaobišli bez väčších problémov. Krátko po 13.00 h však už polícia riešila incident s pár demonštrantmi, aby bola dodržaná 50-metrová bezpečnostná vzdialenosť od budovy parlamentu. Zásah sprevádzali i potýčky. Polícia zadržala dvoch protestujúcich a predviedla ich na policajné oddelenie.

(tasr, ms)

Páčil sa vám článok?