FOTO: Incident v električke: Cestujúca si odmietla nasadiť rúško, zasiahli proti nej policajti

6.10.2020
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

AKTUALIZOVANÉ o stanovisko DPB: Konflikt s cestujúcou, ktorá si v električke odmietla nasadiť rúško, riešili dnes bratislavskí policajti. Pani však neuposlúchla ani ich výzvy a spor museli nakoniec riešiť fyzicky.

K nečakanej situácii došlo pred treťou popoludní v električke číslo štyri na Špitálskej ulici na zastávke pri Dvoch levoch. 

Inak veľmi distingvovaná a upravená pani vo veku okolo 50 rokov si nedala rúško a  odmietla tak urobiť aj po výzvach ostatných cestujúcich a vodiča. "Na to nemáte právo, nenasadím si ho, mám cestovný lístok, musíte ma odviezť," argumentovala.

Vodič električky následne nepokračoval v jazde a privolal políciu. Kým sa čakalo na príchod policajtov, za električkou už stáli ďalšie vozidlá. Cestujúci ich postupne opúšťali. Pani však tvrdohlavo sedela na svojom mieste a ostatným, ktorí sa jej snažili dohovoriť, odkazovala, aby sa starali o seba.

Zdroj: ms

Dámu (vpravo) nakoniec vyviedli na zastávku. 

Po chvíli prišli policajti. "Predložte nám doklad totožnosti," vyzvali paniu a požiadali ju, aby s nimi vystúpila. "Nechcem ísť von, cestujem, mám kúpený lístok," argumentovala. "Viete, že to nemá právne podloženie, nechajte ma láskavo cestovať," vyzvala policajtov s tým, že sa bude sťažovať.

Zdroj: ms

Policajti ženu odviedli. 

Keď odmietala vystúpiť, policajti ju napokon držiac popod pazuchy vyviedli von. "Nechajte ma!" kričala po nich.

Paniu následne po krátkom rozhovore na zastávke odvádzali preč. "Osoba bola predvedená na príslušné policajné oddelenie za účelom zistenia totožnosti. Následne bude vec odstúpená na Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý je príslušný na prejednanie takéhoto priestupku," prezradila nám pokračovanie príbehu bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková.

"Na prejednanie priestupku a zistenie totožnosti ju policajti mali právo vyviesť a je úplne jedno, či mala cestovný lístok," povedal nám k incidentu advokát Milan Ficek.

Zdroj: ms

Policajti cestujúcu odvádzali popod pazuchy. 

"Dopravný dispečing prijal prostredníctvom rádiovej siete hovor od vodiča linky č. 4 o incidente v prostriedku MHD (cestujúca bez ochrany horných dýchacích ciest - bez rúška). Bezprostredne po komunikácii bol na miesto poslaný dopravný dispečer, situáciu vyhodnotil a požiadal o prítomnosť polície SR. Príslušníci polície incident vyriešili. Doprava električiek bola zdržaná v čase od 14:37 do 14:49 hod.," povedala nám k prípadu hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová.

Ako ďalej vysvetlila, vodič má možnosť cestujúceho skontrolovať a vyzvať ho na nasadenie rúška. Ak vodič vidí cestujúceho bez rúška, je oprávnený požiadať ho, aby si rúško nasadil alebo opustil vozidlo MHD. Prípadný konflikt vo vozidle medzi cestujúcimi riešia kontaktovaním dispečingu. V prípade nahlásenia cestujúcim vodič nahlási podnet na Dopravný dispečing a ten pošle dispečera s mestskými policajtmi, prípadne (podľa závažnosti situácie) asistuje štátna polícia.

"Z našich skúseností vyplýva, že až na ojedinelé výnimky cestujúci pravidlá dodržiavajú. Nezodpovedných cestujúcich upozorňujú aj vodiči MHD, navyše pozorujeme aj tzv. komunitné napomínanie (t.j. cestujúci napomenú cestujúceho bez rúška). Štatistika týchto udalostí sa nevedie – sú to jednotky prípadov týždenne. Všeobecne možno ale konštatovať, že sa vyskytuje viac nahlásení nenosenia rúška a konfliktných situácií vo vozidlách DPB, ako to bolo na jar," dodala hovorkyňa.

(ms) 

Páčil sa vám článok?