VIDEO: Od Devínskeho masakra uplynulo už 10 rokov - aj vy si dodnes pamätáte, kde ste vtedy boli?

28.8.2020

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Streľba v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, ku ktorej došlo v predposledný prázdninový deň roku 2010, otriasla Slovenskom. Pri vyčíňaní 48-ročného Ľubomíra Harmana prišlo o život osem ľudí vrátane strelca. V nedeľu 30. augusta uplynie už desať rokov od masakra, ktorý bol druhým najkrvavejším v histórii Slovenska.

Počtom obetí ho predstihlo len vystrieľanie desiatich členov gangu pápayovcov 25. marca 1999 v dunajskostredskom bare Fontána. Pri tragédii v Devínskej Novej Vsi však zomreli nielen členovia rodiny na Ulici Pavla Horova, s ktorou mal ich sused Ľubomír Harman dlhotrvajúce spory, ale aj náhodná obeť jeho streľby, keď sa so zbraňou v ruke a slúchadlami na ušiach vybral na svoju poslednú prechádzku po sídlisku. Harman vtedy pálil na všetko, čo sa pohlo a tak bolo aj pre zasahujúcich policajtov zložité, ale hlavne dosť riskantné sa k nemu priblížiť...   

Približne 45 minút trvala v osudné pondelkové predpoludnie 30. augusta 2010 krvavá dráma v Devínskej Novej Vsi. Streľba sa začala krátko pred 9.45 h v jednom z panelových domov. Ľubomír Harman vtrhol najskôr do bytu svojich susedov, v ktorom brutálne postrieľal päťčlennú rodinu vrátane dvanásťročného chlapca. Tri obete našli smrť v obývačke, dve v kúpeľni. "Zavri, lebo ti odstrelím hlavu," zreval na susedku, keď vykukla spoza dverí a chcela sa pozrieť, čo sa robí. Harman mal na ušiach modré slúchadlá a v rukách samopal.

Ďalšieho muža zastrelil pri vchode do domu na Ulici Pavla Horova a potom začal páliť doslova na všetko, čo sa hýbalo - celkovo vystrelil 140-krát. Poslednou, siedmou obeťou jeho streľby sa stala 52-ročná žena, ktorá sa našla až popoludní na balkóne.

Bilancia jeho konania je osem mŕtvych a 15 zranených. Jednou z obetí bol aj strelec samotný - spáchal samovraždu potom, keď ho do hrude smrteľne zasiahol jeden z kukláčov. Harmana, ktorý bol v čase tragédie dva roky nezamestnaný, označovali susedia za nekonfliktného čudáka a samotára, ktorý žil v garsónke sám. Polícia našla v jeho byte celý arzenál zbraní. Bol členom zväzu vojakov v zálohe, držiteľom zbrojného preukazu, ale psychotesty neabsolvoval.

Zo znaleckého posudku a výsledkov toxikologicko-chemického vyšetrenia vyplynulo, že počas útoku bol pod vplyvom alkoholu a drog. Tragické udalosti v Devínskej Novej Vsi viedli k lepšiemu vyzbrojeniu policajtov, k zavedeniu pravidelných psychotestov pre legálnych držiteľov zbraní, ako aj k sprísneniu pravidiel týkajúcich sa držania zbraní, čím sa tisícky nelegálne držaných zbraní podarilo dostať pod kontrolu.

Vzhľadom na túto tragédiu vyhlásila vláda SR 2. septembra 2010 štátny smútok v čase od 8.00 do 18.00 h. Vyšetrovanie devínskeho masakra ukončila polícia v roku 2011. Trestné stíhanie však zastavila z dôvodu smrti útočníka, a tak motív streľby Ľubomíra Harmana, ktorý bol pochovaný na neznámom mieste, zostal neznámy. 

Možné motívy však sú však naznačené v hranom dokumente Devínsky masaker, ktorý nájdete celý avšak rozdelený do piatich častí na YouTube:

(TASR, ars)

Páčil sa vám článok?