Najväčšia fontána v meste je schátraná

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Najväčšia bratislavská fontána - fontána Kvet na Námestí slobody - je schátraná. Narušený je nielen kamenný obklad, ale v zlom stave sú aj technologické zariadenia.

Fontána pozostáva z niekoľkých bazénov, ktorých kamenný obklad je narušený aj „zásluhou“ vandalov. Ako nám povedal Cyril Vaňo, riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy Paming, fontána je vo veľmi zlom stave. Týka sa to technických zariadení, najmä elektrických rozvodov, strojných zariadení, ale aj stavebnej časti fontány. „Jednotlivé nádrže už pretekajú, sú narušené izolácie, voda sa dostáva do podzemia a môže porušiť elektrické rozvody a technické zariadenia,“ uviedol C. Vaňo. „Návrh na obnovu fontány dávame už niekoľko rokov. Udržiavame je síce v prevádzke, ale jej stav je už na hrane príslušných technických noriem. Stačí sa prejsť okolo fontány a každý vidí, že niekoľko desiatok kamenných tabúľ je zlomených alebo úplne vylomených. Vo veľmi zlom stave je aj vydláždenie jednotlivých nádrží.“

Fontána Kvet je najväčšia v meste. Je v nej pomerne veľký objem vody, takže výborne čistí a ochladzuje vzduch najmä v letných mesiacoch. Aj keď nepatrí medzi historické fontány, je dobre riešená z umeleckého i architektonického hľadiska. Je obľúbeným miestom stretávania mladých ľudí. Turisti ju navštevujú menej, chodia sem najmä Bratislavčania, predovšetkým mládež a študenti.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.