Zničenie sochy je výsledkom neporiadku

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Nedovolené jazdenie a parkovanie áut v pešej zóne v historickom jadre mesta je nešvárom, na ktorý upozorňujeme dlhší čas. Najnovšie na bezohľadných vodičov doplatila jedna z obľúbených atrakcií - socha Schöne Naziho.

Sochu 4. augusta poškodil neznámy páchateľ, takže ju museli demontovať a odviezť do Výskumného ústavu zváračského, kde ju teraz opravujú. Podľa vyjadrenia veliteľa stanice Mestskej polície v Starom Meste Jozefa Hitku poškodenie sochy naznačuje, že do nej vrazilo auto. „Hliníková socha má poškodený podstavec, prasknutá je taktiež noha vo výške kolena,“ spresnil Hitka. Podľa neho mestskí policajti hľadali svedkov incidentu v okolitých reštauráciách, avšak neúspešne. Pomocou kamerového systému Mestskej polície sa podarilo identifikovať dve nákladné autá, ktorých vodiči mohli poškodiť sochu Schöne Naziho. Mestská časť Bratislava - Staré Mesto už podala na Okresnú prokuratúru Bratislava I trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre poškodzovanie cudzej veci a prípad prešetruje polícia. Spôsobená škoda predstavuje asi 50-tisíc korún. Ani v čase uzávierky tohto vydania našich novín ešte nebolo zrejmé, či sa páchateľa podarilo odhaliť.

Najnovší výčin zatiaľ neznámeho cestného piráta nepochybne súvisí s príliš benevolentným režimom vjazdu do pešej zóny, ktorá by mala byť vyhradená pre chodcov. Ako sme už viackrát upozornili, súčasná prax vyzerá tak, že v pešej zóne jazdia autá nielen v čase od piatej do deviatej ráno, čo je čas vyhradený pre zásobovanie, ale v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu. Mimochodom, keď už hovoríme o zásobovaní, staromestskí radní by mali zvážiť, či by nebolo vhodnejšie upraviť režim vstupu do pešej zóny tak, aby sa zásobovanie reštauračných a obchodných zariadení zabezpečovalo pomocou ručných kár a nie autami. Ďalším problémom je, že počet povolení na vjazd do pešej zóny, ktoré vydala práve mestská časť Bratislava - Staré Mesto, je zjavne príliš vysoký a po pešej zóne jazdí viac vozidiel, ako je únosné. A to ešte nehovoríme o vodičoch, ktorí do pešej zóny pokojne vchádzajú aj bez povolenia, pričom evidentne nemajú obavy z prípadného postihu (prečo asi?). Mestská časť Bratislava - Staré Mesto, ktorá má v kompetencii úpravy režimu v pešej zóne, by rozhodne mala podmienky vstupu do nej podstatne sprísniť - kým nie je neskoro. Tentoraz sa obeťou bezohľadnej jazdy cestného piráta stala „iba“ socha Schöne Naziho, nabudúce sa ňou môže stať - napríklad - malé dieťa.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.