Samospráva chce odstraňovať grafity

2.10.2006
Páčil sa vám článok?

Mesto chce dosiahnuť, aby z podchodov a iných nehnuteľností, ktoré spravuje, zmizli nežiaduce výtvory sprejerov - grafity. Magistrát už zabezpečil vyčistenie a odstránenie grafitov zo stien a okolia schodísk podchodu na Patrónke.

Práce za 350-tisíc korún si mesto objednalo vo firme Axiom Real Slovensko (ARS), ktorá podchod nielen vyčistila, ale použila aj špeciálny náter, ktorý v budúcnosti zabezpečí ľahké odstraňovanie nežiaducich nápisov na stenách podchodu. Pracovníci firmy ARS, ktorí náter nanášali tri týždne, mestu poskytli záruku na pol roka s tým, že počas tohto obdobia budú pravidelne odstraňovať nečistotu zapríčinenú sprejermi. Keďže plochu natreli špeciálnym náterom, odstraňovanie nežiaducich nápisov bude jednoduché a lacné. Špeciálny náter umožní likvidovať nielen nápisy, ktoré sú nanášané sprejmi, ale napríklad aj fixkami. Podľa informácií Petra Jedináka z ARS je firma schopná urobiť podobné nátery na rôznych typoch povrchov vždy s príslušnou technológiou, napr. na budovách, mostoch či železničných vagónoch. Spomenutá firma takýmto spôsobom zabezpečila čistotu budov a iných priestorov napríklad v Prahe na ploche asi jeden milión štvorcových metrov, ošetrili budovu Národnej rady SR v Bratislave, Bratislavský hrad, Mohylu M. R. Štefánika a ďalšie. Rovnakou technológiou sú ošetrené aj budovy v hlavnom meste Francúzska Paríži.

Podľa informácií z magistrátu mesto chápe projekt vyčistenia podchodu na Patrónke na ploche asi 400 štvorcových ako úvodný s tým, že v budúcich týždňoch vypíše verejnú súťaž na tento typ služby tak, aby sa nápisy odstránili najmä z ďalších podchodov a potom aj z iných nehnuteľností, ktoré spravuje. Mesto doteraz nemalo uzatvorenú žiadnu zmluvu na zabezpečenie tejto služby.

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.