VIDEO: V dúbravskom lese je nová atrakcia - koloseum, ktorého inštalácia trvala 1,5 roka!

12.9.2021

Zdroj: fb Dúbravka

Páčil sa vám článok?

V decembri roku 2018 vzbudili pozornosť verejnosti záhadné útvary vyrobené v snehu, ktorých vznik si ľudia na základe fotografií nevedeli vysvetliť. Napokon sa ukázalo, že išlo o tzv. land art, teda umenie vytvárané priamo v prírode a postaral sa oň Jaroslav Beliš. A práve on má na "svedomí" aj ďalšiu kuriozitu v dúbravskom lese a to špirálu v zemi pripomínajúcu koloseum...

"Sedemsto opracovaných drevených „figúr“, 700 značiek, 1,5 roka práce a 2 dni inštalácie. Tak by sme mohli „vyčísliť“ nový land art z produkcie majstra lesných diel Jaroslava Beliša, ktorý používa umelecké meno Bello. Svoje najnovšie dielo, ktoré vám doslova vezme reč nazval MY SME. Je jedinečné, neopakovateľné, a ako inštalácie v lese chvíľkové. Od sobotnej vernisáže by tu malo byť maximálne 10 dní," uviedli administrátori FB stránky MČ Dúbravka k sérii fotografií, na ktorých je vidno špirálu vytvorenú v zemi a jej súčasťou sú drevené figúrky vyzerajúce ako diváci stojaci v hľadisku kolosea. 

Zdroj: FB Bello

Umelcovi trvalo jeden a pol roka, kým inštaláciu dokončil do podoby, ktorú 11. septembra ukázal verejnosti...

"Nájsť sa dá pomerne ľahko z Dúbravskej hlavice (parkoviska) asi 200 metrov smerom na rozhľadňu vedú biele šípky až k inštalácii. Označenie špirály, ktorá je majstrovým dielom na tomto mieste už dlhšie, sa dostalo aj do google mapy, stačí vyhľadať land art Dúbravka. Výstavu otvorila kunsthistorička Daniela Čarná," dodala dúbravská samospráva. 

Zdroj: fb Dúbravka

​V jame so špirálou sa nachádza 700 figúrok z dreva, ktoré pripomínajú obecenstvo stojace v hľadisku kolosea...

O svojej najnovšej expozícii hovorí autor v nasledujúcom videu:

Ak zadáte na stránke Google Maps do vyhľadávania v Bratislave Land Art, tak sa vám zobrazí presná poloha diela aj s fotografiou:

Zdroj: Google Maps

KURIOZITA: V lese nad Dúbravkou sa objavili na snehu záhadné útvary – ľudia nechápali, ako mohli vzniknúť...

Na sociálnej sieti sa dnes predpoludním objavili fotografie urobené približne pred týždňom v lese nad Dúbravkou. Vidno na nich stromy, okolo ktorých je nasnežené, ale zároveň nespočetné množstvo okrúhlych útvarov v pomerne pravidelných radoch, na ktorých biela pokrývka nie je. Nielen obyvatelia Dúbravky si celý deň lámali hlavy, čo alebo kto takéto niečo mohol na snehu vytvoriť...

(ars)

Páčil sa vám článok?