FOTO: Zisťovali sme, čo sa stalo so stíhačkou z parku na Dunajskej ulici a objavili aj chlapca z fotografie...

2.8.2021

Zdroj: BA Foxy.sk

Páčil sa vám článok?

V parku na Dunajskej ulici bolo v 20. storočí všeličo - v zime veľké klzisko a neskôr sa tu vybudovalo dopravné ihrisko, ktorého dominantou bola ozajstná vojenská stíhačka, okolo ktorej sa preháňali deti na bicykloch, kolobežkách a dokonca aj elektrických autíčkach. Zachytená bola aj na fotografii z roku 1976 spolu s chlapcom na bicykli, ktorého sa nám podarilo po 45 rokoch nájsť!

Najstaršia zachovaná fotografia parku na Dunajskej ulici pochádza z roku 1953 a jej autorom je Karol Kállay. Bola uverejnená aj v knihe Bratislava zadným vchodom 1918 - 2005 a je na nej vidno takmer celé územie parku, v ktorého susedstve sa nachádzala detská nemocnica. Desiatky príslušníkov strednej alebo skôr už staršej generácie Bratislavčanov sa práve tu naučili korčuľovať a mnohí radi spomínajú na ihrisko s mantinelmi, ktoré sa však po výstavbe športovej haly zmenšilo asi na tretinu v porovnaní s rozmermi zachytenými na historickom obrázku.   

Zdroj: Karol Kállay

​O niekoľko rokov neskôr, teda presnejšie v roku 1959 bolo v Gorkovskom leteckom závode č. 21 Ordžonikidzeho v sovietskom meste Gorkij vyrobené stíhacie lietadlo Arťoma Mikojana a Michaila Gureviča, teda značky, ktorú poznáme skôr pod skratkou MiG. Išlo konkrétne o dvojmotorové jednomiestne stíhacie lietadlo MIG 19, ktoré sa stalo súčasťou výzbroje nielen Sovietskej, ale aj Československej armády. Lietadlá tohto typu boli operačne nasadené napríklad počas vojny vo Vietname v roku 1966, ale aj invázie do ČSSR dňa 21. augusta 1968. V leteckej prevádzke bolo do roku 1970 a potom ho z armádnej evidencie vyradili a viedli ako múzejný exponát. Napokon sa stalo súčasťou dopravného ihriska, ktoré bolo na Dunajskej vybudované v rokoch 1971 až 1972. 

Zdroj: FB R.S.

​Pre deti bolo lietadlo dosť veľkým lákadlom a hoci sa nachádzalo na pomerne vysokých pilieroch, tak ony sa naň neustále pokúšali vyliezť a dozorkyňa ich z neho vyháňala. Niektorí v diskusii na FB stránke Bratislava na starých fotografiách dokonca spomínajú, že vnútri sa mala svojho času nachádzať aj detská cukráreň, čo však určite nebola pravda, nakoľko išlo o jednomiestnu stíhačku a nie dopravné lietadlo. V blízkosti parku však jedna kvalitná detská cukráreň bola a to na rohu Dunajskej a Duklianskej ulice. V tom čase areál disponoval okrem dopravného ihriska a spomíného ihriska, kde sa v lete hrával futbal a v zime hokej či hokejbal a uprostred parku bola postavená nová športová hala, kde sa hrával tenis a pred ňou bola obrovská šachovnica s tribúnami pre divákov a za halou ešte aj kolková dráha. Mnohí si určite pamätajú, že sa v parku hrával aj minigolf.   

Na stíhačku z parku na Dunajskej ulici asi nikdy nezabudne ani pán Aurel Klátik. Práve on je tým malým chlapcom z titulnej fotografie, ktorého v marci 1976 zvečnil jeho otec ako sa bicykluje v parku na Dunajskej ulici okolo stíhačky.

Zdroj: koláž abn - FB Bratislava na starých fotografiách a VK

"My sme bývali do mojich troch rokov na neďalekej ulici Červenej armády. Mama so mnou chodievala na prechádzky do Medickej záhrady, na Ondrejský cintorín a často aj na detské dopravné ihrisko na Dunajskej, kde som sa učil bicyklovať. A raz sa tam za nami zastavil môj otec, keď prišiel z práce a vzal so sebou aj fotoaparát, aby tam napokon vznikli aj tieto moje detské snímky. Išlo o čisto rodinné foto a keďže bola stíhačka zaujímavým objektom, tak ju otec zakomponoval do záberu," povedal pre Bratislavské noviny muž narodený 11. marca 1973. 

​Pán Štefan Méry, ktorého celoživotnou vášňou sa stalo letectvo, chodil okolo tohto lietadla denno-denne cestou do či z gymnázia na Dunajskej. "Aj ono mi ovplyvnilo voľbu môjho budúceho povolania," dodal. Viacerí diskutujúci na Facebooku boli presvedčení, že stíhačka MiG 19 bola z parku na Dunajskej prevezená do Petržalky, teda presnejšie pred budovu ZŠ na ulici Bélu Kúna (dnešná Gessayova), ale stačil jeden pohľad na archívnu fotografiu a nielen odborníkovi, ale aj lajkovi musí byť jasné, že ide o celkom iný stroj. 

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

"Toto je​ L-29 Delfín československej výroby, teda lietadlo prezývané aj "Oko", ktoré malo fotoprieskumnú, ale aj bojovú verziu, ktorá bola cca do roku 1995 pred spomínanou základnou školou v Petržalke," objasnil pán Štefan Méry. A čo sa teda stalo so stíhačkou na Dunajskej? "V roku 1993 som robil na Zimnom štadióne prevádzkara. Mali nám doviesť starú rolbu z DS a šéf zimáku Jožko Brezina povedal, že nemáme na „šrot“ miesto. Riaditeľ STaRZ-u p. Kadnár oponoval tým, že ak sa mu nepáči, tak nám dovezie na zimák toto lietadlo. Asi patrilo účtovne STaRZ-u. Našťastie nám ho nedoviezli," zaspomínal si Ján Šefc a tak sa zdá, že najpravdepodobnejšie osud stíhačky zhrnul pán Ervin Rybár: "Pekný MiG-19. A potom prišli bagančoši so sekerami a rozrúbali ho na malé kúsky, aby mali na pivo. Mohli ho dať radšej do múzea." Na druhej strane je celkom pravdepodobné, že by ste tento typ stíhačky mohli nájsť vo Vojenskom historickom múzeu v Piešťanoch, ale či ide o to isté lietadlo, ktoré bolo dlhé roky v parku na Dunajskej, úplne isté nie je. Veď mohlo byť aj premaľované, takže jeho pôvodné číslo už nie je možné skontrolovať... 

Zdroj: FB Bratislava a jej premeny

Uprostred okrúhlej trávnatej plochy, kde bola pred rokom 1990 umiestnená stíhačka, vyrástol strom. V areáli sa pôvodne nachádzala tzv. Prešporská kúria, ale v súčasnosti je oficiálny názov reštaurácie Bratislavský Meštiansky Pivovar. Za ním sa dodnes nachádza pieskovisko a zopár preliezok pre najmenších, ktorých sem vodia ich rodičia, čím aspoň trochu pripomínajú tento niekdajší detský raj uprostred centra Bratislavy, ktorý dlhé roky radi využívali nielen obyvatelia z okolia, ale aj družinári z neďalekých škôl - Dunajskej, Duklianskej (Lazaretskej) či Červenej armády (Grösslingovej). 

​(ars)

Páčil sa vám článok?