• Naša téma
  • 24.09.2018 10:45

VIDEO: Po ťažkej chorobe zomrela vo veku 72 rokov speváčka Janka Kocianová - takto si ju budeme pamätať...

0 0
Zdroj: koláž abn

Slovenskom dnes otriasla smutná správa o nečakanom úmrtí speváčky Janky Kocianovej, ktorá zomrela v noci z 23. na 24. septembra 2018, keď podľahla ťažkej chorobe. Správu pre médiá potvrdila jej príbuzná Elena Šebová. Janka Kocianová s manželom Josefom Skvařilom žila dlhé roky v Karlovej Vsi a do povedomia verejnosti sa zapísala už v 70-tych rokoch vďaka viacerým hitom, ktoré poznáme dodnes.

Jana Kocianová sa narodila 8. júna 1946 a vyrastala na Záhorí v Šaštíne-Strážach. Po maturite, keďže rodičia jej umeleckú kariéru neschvaľovali, začala študovať na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a na pedagogickej fakulte. Nositeľka troch zlatých Bratislavských lýr začala svoju spevácku kariéru ako 21-ročná vďaka televíznej súťaži O zlatú kameru, ktorú suverénne vyhrala s pesničkou Summertime. O tri roky neskôr už mala na svojom konte svoje prvé hity Kadiaľ ísť, Zahoď starosti či Nekonečná láska. Keď ju prvýkrát uvidel vtedy už veľmi populárny Karel Gott, tak ju okamžite angažoval ako svoju vokalistku spoločne s Jitkou Zelenkovou. Po návrate z Prahy spievala so skupinou Kyvadlo a Nový tradicionál.

Silvestrovský program Jána Roháča v roku 1977 a jej nezabudnuteľné vystúpenie spoločne s Milanom Lasicom a Júliusom Satinským.

V roku 1976 získala Zlatú lýru za skladbu Pár nôt, ktorú skvele odspievala aj v roku 2016 na výročnom koncerte v bratislavskej Inchebe:

Popularita Janky Kocianovej na prelome 70-tych a 80-tych rokov prerástla hranice vtedajšieho Československa a koncertovala vo viacerých krajinách sveta vrátane USA či Kuby. Lýrové prvenstvo si zopakovala v roku 1983 so skladbou Sklíčka dávnych stretnutí.

Duety naspievala aj s Ivom Hellerom či Karolom Duchoňom. Pieseň Zrnko soli spolu spievali aj na Bratislavskej lýre v roku 1974:

Album veľmi úspešných cigánskych pesničiek urobila tesne pred Nežnou revolúciou aj s Jánom Berkym Mrenicom. Po nej patrila k najväčším hviezdam relácie Repete s Ivanom Krajíčkom, ktorá mala na Slovensku nesmiernu popularitu v prvej polovici 90-tych rokov. Spievala v ňom aj svoj hit Zahoď starosti:

Speváčka účinkovala v bratislavskej Tatrarevue a neskôr mala vlastný hudobný program. Objavila sa aj vo filmovej rozprávke Popolvár najväčší na svete z roku 1982. Janka Kocianová mala na svojom konte veľa televíznych programov a takmer desiatku dlhohrajúcich platní s jej najznámejšími pesničkami. Zvíťazila s nimi aj na medzinárodných súťažiach, napríklad v nemeckých Drážďanoch a na festivale vo Villachu v Rakúsku.

Účinkovala aj v českých hudobno-zábavných programoch, kde takto krásne zaspievala aj svoj hit Kadiaľ ísť:

V roku 2012 jej RTVS venovala špeciálne vydanie programu Legendy popu, v ktorom sa s divákmi rozlúčila pesničkou Ja tu zostanem:

Podľa životného poznania speváčky šťastie je treba hľadať predovšetkým v sebe a ak ho človek nenájde tam, je zbytočné kvôli tomu precestovať stovky kilometrov. Jej profesijný i hudobný život do veľkej miery formoval bubeník Josef Skvařil, ktorý bol jej životným partnerom: 

Zdroj: FB Josefa Skvařila

O živote speváčky bola v roku 2016 vydaná kniha Zahoď starosti od Mariky Studeničovej.

(ars, foto: FB a archív J.K., video: YouTube)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.