Je tu opäť výstava kvetín Flóra Bratislava

31.1.2007
0
Páčil sa vám článok?

S príchodom leta sa do Bratislavy tradične vracia aj kvetinová krása. V stredu 28. apríla tak po dvadsiaty raz otvorí svoje brány Medzinárodná výstava kvetín Flóra Bratislava.

Zimný štadión Ondreja Nepelu a letné kúpalisko na Tehelnom poli sa aj tento rok zaplnia množstvom kvetín a stromčekov, nechýbať nebudú ani záhradnícke potreby, keramika a množstvo rôznych druhov sadeníc.

Autorom myšlienky organizovania kvetinovej výstavy v Bratislave bol niekdajší riaditeľ podniku ZARES Ing. Emil Skákala, ktorý dokázal bratislavskú Flóru pozdvihnúť na jednu z najprestížnejších výstav v strednej Európe. Najskôr na Zimnom štadióne na Ulici odbojárov, neskôr v Parku kultúry a oddychu. Kvetmi Flóry sa tak postupne stali Strelitzia, Alstromeria, Protea, Heliconia, Phaeomeria, Gardenia, Nerine...

Po smrti E. Skákalu pokračoval v tradícii Ing. Andrej Kulla, ktorý výstavu obohatil o viaceré dobré nápady. Po roku 1989 sa však takáto výstava stala pre štát veľmi drahou akciou, a tak sa zdalo, že s Flórou je koniec. Andrej Kulla sa však nevzdal a v roku 1993 ohlásil prvú súkromnú výstavu kvetín. Domáci pestovatelia kvetín však boli v útlme a zahraniční pestovatelia vyčkávali a začali si hľadať svoje zastúpenie na Slovensku. Postupne sa úroveň výstavy zlepšovala a v posledných rokoch bola opäť sviatkom kvetín. Po uzavretí PKO sa Flóra vrátila na Zimný štadión Ondreja Nepelu a opäť láka tisícky návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia.

Organizátori zaviedli množstvo sprievodných akcií - semináre odborníkov, módne prehliadky a bohatý kultúrny program pre návštevníkov. Poprední slovenskí a českí aranžéri predvádzajú svoje umenie priamo pred zaplneným hľadiskom. Pre profesionálnych aranžérov je pripravená súťaž v aranžovaní, ktorej porotu tvoria odborníci z Holandska, Česka a Slovenska. Tá sa uskutoční 28. apríla v banketovej sále hotela Kyjev.

Flóra Bratislava sa tak postupne opäť zaradila medzi významné európske veľtrhy. Vystavovatelia sa chvália, návštevníci kochajú a inšpirujú, pričom len málokedy odchádzajú s prázdnymi rukami - odolať kvetinovej kráse a nekúpiť si z nej trochu sa jednoducho nedá. Bratislavská výstava kvetín je tak opäť príležitosťou ukázať svetu, čo všetko Bratislavčania dokážu. Výstava kvetín Flóra Bratislava bude verejnosti prístupná od 29. apríla do 2. mája denne od 9.00 do 18.00 h. Na tohtoročnej výstave sa zúčastní takmer 150 vystavovateľov a  predajcov kvetín.

(brn)

Páčil sa vám článok?